Vox populi, vox Dei

Kazimierz Krupa
opublikowano: 20-12-2004, 00:00

Przepisy można zmienić w jeden dzień, warunki funkcjonowania w rok, ale dla zmian świadomościowych i wielu lat za mało. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy jest atmosfera panująca wokół polskich liderów biznesu, przedsiębiorczych menedżerów, przedsiębiorców. „Głos ulicy” mówi z reguły tak: ja znam kilku przedsiębiorców, to w gruncie rzeczy bardzo przyzwoici ludzie, ale ci wszyscy inni biznesmeni to banda złodziei. Głos ulicy jest bardzo wyczulony na jednostkowe przypadki. Głos ulicy ma duże wsparcie w rzeszach nieudaczników — populistów, którzy w piętnaście lat po rozpoczęciu przemian transformacji ustrojowo-gospodarczej są bardziej komunistyczni od najbardziej komunistycznych komunistów z początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku — i w części prasy brukowej. Próba zaś dyskusji z „ulicą” jest z punktu skazana na niepowodzenie.

Ponieważ świat nie jest taki, jaki jest, ale jest taki, jakim go widzimy, a raczej jakim go nam pokazują, wielu biznesmenom przychodzi funkcjonować z tym piętnem grzechu pierworodnego i wszelkie próby udowodnienia, że jednak nie są wielbłądami, niewiele dają. Dyskomfort funkcjonowania z taką opinią może i przedsiębiorcy by znieśli, gdyby nie to, że przekłada się to na ich możliwości załatwienia czegokolwiek. Niczego nie trzeba im ułatwić (bo i tak dobrze dają sobie radę) i powinni się cieszyć, że pozwala im się funkcjonować (bo z pewnością wiele mają na sumieniu).

Otóż ci, co rzeczywiście mają coś na sumieniu, niech wyjaśniają, ale generalnie biznes jako społeczność powinien wyjaśnić wszystkim pozostałym, że to z płaconych głównie przez niego podatków płacone są pensje urzędnicze, budowane są przedszkola i szkoły, budowane drogi. Może wtedy, za ileś lat, otoczenie biznesu poprawi się, a atmosfera nieco oczyści. A głos ludu (łaskawy) będzie głosem Boga (przyjaznym).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Vox populi, vox Dei