W 1991 r. podjęto decyzję o wyprowadzeniu z Polski 1,5 mln dolarów

opublikowano: 16-02-2007, 19:50

W 1991 r. podjęto decyzję o wyprowadzeniu z Polski 1,5 mln dolarów - które stanowiły finansową podstawę działalności wywiadu wojskowego a pochodziły jeszcze z PRL- owskiego oddziału Y. Pieniędzy tych nigdy nie rozliczono - wynika z ujawnionego w piątek raportu z weryfikacji WSI.

W 1991 r. podjęto decyzję o wyprowadzeniu z Polski 1,5 mln dolarów - które stanowiły finansową podstawę działalności wywiadu wojskowego a pochodziły jeszcze z PRL- owskiego oddziału Y. Pieniędzy tych nigdy nie rozliczono - wynika z ujawnionego w piątek raportu z weryfikacji WSI.

W raporcie zaznaczono, że Komisja Weryfikacyjna WSI nie ustaliła, jaki był dalszy los tych środków. "Ostatni wpis dotyczy operacji przeprowadzonej przez Konstantego Malejczyka i Marka Dukaczewskiego (b. szefów WSI), którzy 5 lutego 1993 r. przekazali do depozytu oddziału finansów 552 tys. 160 franków francuskich i 43 tys. 700 zł" - podkreślono w raporcie.

Jak dodano - w 1991 r. podjęto decyzję o utworzeniu kont w trzech różnych bankach szwajcarskich, w których zdeponowano po 500 tys. dolarów na każdym. "Ta suma - 1,5 miliona dolarów wyprowadzonych z Polski przez wywiad - stanowiła minimalny zasób, z którym struktura ta rozpoczęła działalność w III RP. Nigdy nie została rozliczona. Nie wiemy, jak ją wydatkowano ani jakie przyniosła zyski, nigdy bowiem nie dokonano jej zbilansowania" - podkreślono w raporcie.

Przypomniano też, że od listopada 1985 r. do kasy Oddziału Finansów Zarządu II wpływały kwoty pieniężne na tzw. depozyt operacyjny Oddziału Y, którego przeznaczeniem miało być finansowanie działalności operacyjnej w okresie zagrożenia i wojny.

Pieniądze te pochodziły z wpływów pozabudżetowych wynikających z działalności operacyjnej Oddziału Y. Dochody były uzyskiwane z "dodatkowych prowizji, darowizn i dodatkowych zarobków uzyskiwanych przez oficerów pod przykryciem i współpracowników działających w firmach zagranicznych oraz z wpływów z operacji bankowych i nielegalnego przejęcia spadków zagranicznych" - napisano w raporcie.

Jak napisano w raporcie, w aktach dotyczących bieżącego depozytu walutowego Oddziału Y znajduje się "szereg operacji finansowych, których przeznaczenia nie można określić". Odnaleziono jednak dokumenty określające, gdzie lokowano poszczególne sumy pieniędzy.

Z raportu wynika też, że 9 października 1990 r. z kasy Oddziału Y na podstawie pisma płk. Zdzisława Żyłowskiego przekazano przyszłemu szefowi WSI Konstantemu Malejczykowi (dowodził WSI od 1994 r. do 1996 r.) 7 tys. dolarów. "Brak dowodów zwrotu tej sumy lub wyjaśnienia celu jej wydatkowania" - dodano w raporcie. Innym przykładem wykorzystywania środków finansowych przez Oddział Y było udzielenie "w nieokreślonych celach inwestycyjnych" pożyczki w wysokości 15 tys. dolarów konsultantowi ps. "YUGO". (DI, PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane