W 2006 r. Kompania Węglowa sprzeda do PKE węgiel za ponad 200 mln USD

Polska Agencja Prasowa SA
23-12-2005, 09:20

Kompania Węglowa (KW) sprzeda w przyszłym roku Południowemu Koncernowi Energetycznemu (PKE) 5,6 mln ton węgla o wartości ponad 200 mln USD. Firmy podpisały stosowny aneks do zawartej prawie rok temu pięcioletniej umowy w sprawie dostaw węgla.

Kompania Węglowa (KW) sprzeda w przyszłym roku Południowemu Koncernowi Energetycznemu (PKE) 5,6 mln ton węgla o wartości ponad 200 mln USD. Firmy podpisały stosowny aneks do zawartej prawie rok temu pięcioletniej umowy w sprawie dostaw węgla.

    Jak podały w piątek służby prasowe obu firm, w aneksie ustalono m.in. zasady kształtowania cen węgla, które będą zależeć od inflacji, cen węgla na rynku europejskim oraz cen energii elektrycznej sprzedawanej przez elektrownie.

    "Warunki aneksu są korzystne dla obu stron i dają szansę utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku" - ocenił Paweł Gniadek z PKE. Finansowych szczegółów kontraktu nie ujawniono.

    Gniadek przypomniał, że PKE jest największym w kraju odbiorcą węgla energetycznego. Jego zakłady zużywają rocznie ponad 10 mln ton tego paliwa. Zakup i transport węgla to ponad 50 proc. kosztów w firmach energetycznych. Blisko 5 mln ton węgla firma pozyskuje z dwóch kopalń skupionych w Południowym Koncernie Węglowym, należącym do grupy PKE.

    Rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej, podkreślił znaczenie wieloletnich umów z odbiorcami węgla. Jego zdaniem, tego typu umowy, uzupełniane jedynie co jakiś czas aneksami, to dla producenta węgla gwarancja stabilności funkcjonowania, dająca możliwość dobrego planowania inwestycji i efektywnego działania w dłuższym horyzoncie czasowym.

    Zawarta w styczniu tego roku 5-letnia umowa między PKE i KW była pierwszą tego typu umową wieloletnią w Kompanii. Jej wartość szacuje się na ok. 3 mld zł w ciągu pięciu lat. Szczegółowe warunki cenowe są poufne.

    W poprzednich latach umowy negocjowane były co roku na przełomie grudnia i stycznia. Dwa lata temu strony długo nie mogły dojść do porozumienia w sprawie cen, w wyniku czego nastąpiło nawet wstrzymanie wysyłki węgla do elektrowni.

    W minionym roku zmieniono sposób rozliczania węgla energetycznego. Wcześniej umowy zawierano w oparciu o tony tzw. węgla wskaźnikowego, o określonych parametrach kaloryczności oraz zawartości siarki i popiołu. Teraz rozliczenia są prowadzone - zgodnie z metodologią UE - w oparciu o gigadżule, czyli wartość energii, jaką z tego węgla można uzyskać.

    Łącznie do energetyki trafia 35 proc. węgla z Kompanii Węglowej, czyli ok. 18 mln ton rocznie. KW to największy górniczy koncern, skupiający 17 kopalń węgla. Swój tegoroczny zysk netto firma szacuje na blisko 300 mln zł.

    PKE jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju. Ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim. Również zysk PKE zbliży się w tym roku do 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W 2006 r. Kompania Węglowa sprzeda do PKE węgiel za ponad 200 mln USD