W 2007 r. na inwestycje w stolicy wydano prawie 1,7 mld zł

DI, PAP
opublikowano: 24-01-2008, 13:09

W 2007 roku na inwestycje w Warszawie wydano prawie 1,7 mld zł; to około 40 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował w czwartek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Na inwestycje ogólnomiejskie przeznaczono 1,2 mld zł, o 420 mln więcej niż w 2006 roku. "Z roku na rok jest zauważalny istotny wzrost nakładów. W tym roku ta tendencja powinna się utrzymać" - powiedział Wojciechowicz.

Z kolei w dzielnicach wydano 465 mln zł, czyli o 57 mln zł więcej niż rok wcześniej. Procentowo najwięcej pieniędzy wydały dzielnice: Żoliborz (97,6 proc.), Ursynów (94,3 proc.) i Targówek (93,8 proc.), a najmniej: Praga-Północ (26 proc.), Ochota (53,7 proc.) oraz Wawer (68,1 proc.).

"Czasami jest tak, że dzielnica ma niewielki budżet inwestycyjny i wykonuje go prawie w 100 procentach, natomiast znacznie trudniej jest wykonać budżet który jest większy" - mówił Wojciechowicz.

Jak dodał, w 2007 r. w związku ze wzrostem kosztów dwóch inwestycji - pierwszej linii metra oraz modernizacji Krakowskiego Przedmieścia - doszło do waloryzacji tych kontraktów.

"Zarządzanie inwestycjami miejskimi jest oczywiście trudne, bo wielu rzeczy nie da się zmienić. Na przykład nie da się błyskawicznie reagować w takich sytuacjach, kiedy na daną inwestycję trzeba zwiększyć czy przesunąć nakłady" - mówił Wojciechowicz.

Wiceprezydent był pytany m.in. o to, co by zmienił w wydatkach inwestycyjnych. "Chcemy zmienić strukturę Zarządu Dróg Miejskich. Chodzi o to, żeby była ona bardziej mobilna i bardziej wydajna" - powiedział.

Jak szacują władze Warszawy, w przyszłym roku nakłady na inwestycje ogólnomiejskie wyniosą 2,7 mld zł, a na dzielnice ponad 770 mln zł.

"Ten rok oceniamy na czwórkę z plusem. Razem z dzielnicami wydaliśmy prawie 1,7 mld zł. Zrobiliśmy coś, czego w Warszawie naszym poprzednikom nie udawało się zrobić od dobrych kilku lat" - powiedział PAP rzecznik stołecznego Ratusza Tomasz Andryszczyk.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane