W 2007 roku Chiny prześcigną USA pod względem emisji dwutlenku węgla

opublikowano: 18-04-2007, 18:44

W 2007 roku lub następnym Chiny prześcigną USA pod względem wielkości emisji dwutlenku węgla, powodującego efekt cieplarniany - ocenił w środę szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol.

Według ocen z listopada emisja dwutlenku węgla w Chinach miała przekroczyć amerykańską przed rokiem 2010.

"Albo w tym, albo w przyszłym roku" - powiedział w środę Birol agencji Reutersa na pytanie, kiedy Chiny prześcigną USA.

IEA doradza w sprawach energii 26 bogatym krajom. Birol jest głównym autorem opracowywanego przez nią dorocznego raportu.

Stwierdzenie, że Chiny emitują największą na świecie ilość dwutlenku węgla do atmosfery, pozwoli zwiększyć presję na Pekin, by podjął więcej działań na rzecz walki ze zmianą klimatu.

Najnowsze dane pokazują, że Chiny co cztery dni budują nową elektrownię węglową - powiedział w tym tygodniu John Ashton z brytyjskiego MSZ.

Chiny muszą próbować zrównoważyć 10-procentowy wzrost gospodarczy troską o środowisko i zasoby energetyczne.

Gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w Chinach sprawia, że maleje znaczenie podejmowanych przez Zachód działań mających zapobiec zmianom klimatycznym.

"To, co robimy w Europie, może mieć dobre intencje, może być bardzo etyczne... ale jeśli ująć to w kategoriach liczbowych, znaczenie tego jest bardzo ograniczone" - powiedział Birol. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / W 2007 roku Chiny prześcigną USA pod względem emisji dwutlenku węgla