W 2009 roku Amerykanie wydadzą najmniej od 1942 roku

JO, Bloomberg
opublikowano: 10-12-2008, 10:10

Największy spadek w wydatkach konsumentów w  USA do poziomu z 1942 roku zapewne spowoduje wydłużenie recesji i wzrost bezrobocia do najwyższego poziomu od 25 lat, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg News.

Wydatki Amerykanów skurczą się o 1 proc. w 2009 roku, czyli najmocniej od pierwszego roku po ataku na Pearl Harbor, wynika ze średniej prognoz 51 ekonomistów ankietowanych między 4 a 9 grudnia. Do połowy przyszłego roku, gospodarka USA będzie systematycznie kurczyła się już od czterech kwartałów, pokazały odpowiedzi.

 - Jak dla mnie, to wystarczy żeby wystraszyć – powiedział Jeffrey Frankel, profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda i członek zespołu, który obwieścił początkową datę recesji.

Ograniczenie wydatków przez Amerykanów doprowadziło przemysł samochodowy na krawędź bankructwa. To jednak nie koniec. Rosnące bezrobocie, brak możliwości kredytowania, spadek wartości nieruchomości i akcji spowodują, że za Atlantykiem będzie coraz gorzej. Z kryzysem chce walczyć prezydent-elekt Barack Obama, który ogłosił ostatnio rządowy plan ożywienia gospodarki. Chce przeznaczyć na to największe środki do lat 50-tych i zaktywizować ponad 2,5 mln obecnych bezrobotnych.

W zeszłym tygodniu Krajowe Biuro Badań nad Gospodarką oficjalnie ogłosiło recesję w USA, datując jej początek na grudzień 2007 roku. Od 1945 roku najdłuższe spowolnienie gospodarcze trwało 16 miesięcy. Chodzi o kryzysy, które skończyły się w marcu 1975 roku i listopadzie 1982 roku. Nie były to jednak rekordowe gospodarcze tsunami. W czasie Wielkiej Depresji gospodarka USA kurczyła się aż przez 43 miesiące, od sierpnia 1929 do marca 1933 roku.

Ekonomiści już mocno tną prognozy odnośnie amerykańskiego PKB za IV kwartał. Spodziewają się, że w 2008 roku wzrost gospodarczy USA spadnie o 4,3 proc., czyli najwięcej od 1982 roku. Nie mają także najlepszych oczekiwań co do przyszłego roku. Uważają, że w I kwartale 2009 roku PKB skurczy się o 2,4 proc.

Wydatki konsumentów, największa część całej gospodarki, mogą spaść aż o 4 proc. w tym kwartale, pokazała ankieta. Licząc 3,7 proc. spadek w miesiącach od czerwca do września, byłoby to bezprecedensowe wydarzenie, kiedy dwa kwartały z rzędu wydatki konsumentów spadały o ponad 3 proc. Na poprawę nie ma co liczyć również w przyszłym roku, wynika z badania.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, Bloomberg

Polecane