W 2010 r. cudzoziemcy kupili więcej ziemi, mniej lokali

DI, PAP
opublikowano: 13-05-2011, 15:57

W 2010 r. było o 14 proc. więcej transakcji sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom niż rok wcześniej - poinformował w piątek w  Sejmie wiceminister SWiA Zbigniew Sosnowski. Dodał, że obywatele innych państw kupili natomiast o 7 proc. mniej lokali socjalnych i użytkowych.

Wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski przedstawił posłom sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji w roku 2010 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Jednocześnie poinformował, że nie wszyscy notariusze, dokonujący transakcji, przesyłają w terminie dokumenty do resortu. W roku ubiegłym zanotowano 173 przypadki, kiedy takie dokumenty przesłano z opóźnieniem, w tym 151 z nich dotyczyło transakcji dokonanych w latach 2000-2009.

W roku ubiegłym wydano 336 zezwoleń na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców. Grunty rolne kupowali oni najczęściej w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, mazowieckim; mieszkania natomiast - w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu.

Ministerstwo ocenia, że kryzys na światowych rynkach inwestycyjnych nie spowodował większego spadku zainteresowania nieruchomościami w Polsce. Grunty kupowane przez cudzoziemców stanowiły 16 proc. powierzchni nabywanych w kraju nieruchomości.

W tracie dyskusji posłowie podkreślali, że w Polsce istnieje stabilny klimat dla inwestycji zagranicznych.

W 2010 r. cudzoziemcy uzyskali 262 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych, o łącznej powierzchni 807,79 ha (ponadto wydano dwa zezwolenia na rzecz przedstawicielstw dyplomatycznych).

Kupnem nieruchomości gruntowych w Polsce na cele rekreacyjne lub jako miejsce po przejściu na emeryturę interesuje się wielu polskich emigrantów z obywatelstwem innego kraju oraz ich najbliższe rodziny (dzieci, wnuki). Najczęściej kupowano nieruchomości w województwach: dolnośląskim (188,36 ha), świętokrzyskim (119,64 ha), mazowieckim (106,15 ha), łódzkim (62,00 ha), lubuskim (50,35 ha) i lubelskim (45,81 ha).

Najwięcej zezwoleń wydano: Niemcom (58 zezwoleń), Holendrom (18 zezwoleń), Ukraińcom (12 zezwoleń) Austriakom (11 zezwoleń). O uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości leśnych występowali najczęściej obywatele: Niemiec i Austrii.

Jak podaje MSWiA w latach 1990-2010 cudzoziemcy uzyskali w sumie 23 tys. 587 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni około 48 tys. ha.

Nieruchomości chcą nabywać również cudzoziemcy pozostający w związkach małżeńskich z obywatelami polskimi mieszkający na stałe i pracujący w Polsce, a także osoby, które prowadzą w Polsce działalność gospodarczą lub zasiadają w zarządach polskich spółek.

Cudzoziemcy kupowali też mieszkania; najczęściej położone w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim i dolnośląskim. Najchętniej w dużych miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Szczecinie. O lokale w strefach nadgranicznych ubiegali się: Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini.

Udziały i akcje w spółkach kupowali Amerykanie (4 zezwolenia) i Chińczycy (2 zezwolenia). Spółki te położone były w województwach: kujawsko-pomorskim (35,00 ha), śląskim (12,68 ha) i mazowieckim (5,22 ha).(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane