W 2017 r. wzrosła liczba wypadków na kolei

Kapczyńska Katarzyna
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

W ostatnich latach malała liczba wypadków na kolei: w 2012 r. było ich 719, a w 2016 r. 581 — wynika z raportu NIK. Ubiegły rok był jednak gorszy.

Z danych szacunkowych wynika, że zanotowano ich aż 778. Według NIK wynika to ze zmiany sposobu rejestracji i/lub zwiększonej liczby zdarzeń w drugiej połowie 2017 r. Urząd Transportu Kolejowego już w ubiegłym roku niepokoił się wzrostem przypadków niezatrzymania pociągu przez maszynistów mimo sygnalizacji oznaczającej stój. Regulator zwracał też uwagę, że rośnie liczba wypadków i kolizji z udziałem aut przejeżdżających przez niestrzeżone przejazdy.

Zobacz więcej

Fot. Marcin Bielecki

Zdarzało się, że kierowcy uderzali w środek składu, a mimo to tłumaczyli, że pociągu nie widzieli. Na liście pozytywnych jest natomiast poprawa ochrony pasażerów i ładunków. Działania w tym zakresie doprowadziły w latach 2012-16 do spadku liczby przestępstw popełnionych w pociągach i na terenie kolejowym, w tym m.in.: kradzieży przesyłek — o 16 proc., kradzieży cudzej rzeczy — o 64,5 proc., rozbojów i wymuszeń — o 57 proc., oraz bójek i pobić — o ponad 72 proc.

778 Tyle wypadków kolejowych wydarzyło się w 2017 r. w Polsce— wynika z raportu NIK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kapczyńska Katarzyna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu