W 2019 r. zagranica zwiększyła stan posiadania amerykańskiego długu

opublikowano: 19-02-2020, 09:25

Do prawie 6,7 bln USD wzrósł na koniec 2019 r. stan posiadania amerykańskiego długu przez zagranicznych inwestorów. W skali roku zwiększył się on o około 400 mld USD. Było to m.in. spowodowane wzrostem rentowności rządowych pożyczek.

Zgodnie z raportem Departamentu Skarbu, całkowita zagraniczna własność bonów i obligacji rządowych Stanów Zjednoczonych wzrosła trzeci rok z rzędu. Stało się to mimo faktu, że odnotowano drugi rok z rzędu spadek posiadania przez Chiny. Ostatnie dwa miesiące 2019 r. przyniosły ogólny spadek stanu posiadania odpowiednio o 39,3 mld USD w listopadzie i 44 mld w grudniu.

Obligacje USA (US Bonds)
fot. ARC

Japonia pozostaje największym zagranicznym wierzycielem USA (1,15 bln USD), zwiększając stan posiadania o 115,2 mld USD w ciągu 2019 r. Drugie są Chiny z wynikiem rzędu 1,07 bln USD po tym jak stan posiadania zmniejszył się łącznie o 54,4 miliarda USD. Zasoby Państwa Środka spadły w grudniu szósty miesiąc z rzędu do najmniejszej kwoty od początku 2017 r.

Każdy z tych krajów  wciąż posiada więcej amerykańskich papierów wartościowych niż reszta z pięciu największych posiadaczy łącznie: Wielka Brytania, Brazylia i Irlandia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane