W 2020 roku Wielka Brytania znacznie zredukowała emisję gazów cieplarnianych

  • Paweł Makosz
opublikowano: 25-03-2021, 15:46

Emisja gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii spadła w 2020 roku o 9 proc. Stało się to przede wszystkim dzięki obostrzeniom, które zmniejszyły ruch na drogach.

Adobe Stock

Dwutlenek węgla odpowiada za najwyższy odsetek produkowanych na Wyspach Brytyjskich gazów cieplarnianych. W ubiegłym roku zanieczyszczenia z nim związane zmalały jednak o prawie 11 proc. Połowa tego spadku jest wynikiem 20-procentowej redukcji natężenia ruchu drogowego podczas lockdownów.

W osiągnięciu 9-procentowego spadku emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii pomogło także odejście od spalania węgla w produkcji energii. Wraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zwiększeniem udziału energii odnawialnej, emisja dwutlenku węgla w sektorze spadła w 2020 roku o prawie 12 proc.

W tym samym czasie o 1,8 proc. wzrosła emisja z nieruchomości mieszkalnych. Restrykcje przyczyniły się do zmiany trybu pracy na zdalny i dłuższych pobytów Brytyjczyków w domach. 85 proc. mieszkań na Wyspach ogrzewają piece gazowe.

Wstępne dane Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej świadczą, że Wielka Brytania jest niemal w połowie drogi do celu, którym jest zerowa emisja gazów cieplarnianych przed 2050 rokiem. Nie obejmuje on zanieczyszczeń związanych z lotnictwem, żeglugą oraz importowanymi towarami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane