W 2021 r. chińskie banki powinny wykazać zysk

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-12-2020, 08:54

Po prognozowanym 7-proc. spadku w 2020 r., w przyszłym oczekiwana jest poprawa rentowności chińskich banków.

Prognoza Banku Chin, czwartej pod względem wielkości instytucji bankowej w Państwie Środka zakłada, że w 2021 r. roczny zysk zwiększy się o 2 do 3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ożywienie jest prawdopodobne, ponieważ banki będą musiały mniej poświęcić się „w celu wspierania realnej gospodarki” w przyszłym roku, a rezerwa na straty kredytowe „powróci do normalnego poziomu”, twierdzą analitycy Banku Chin. Twierdzą przy tym, że banki odłożyły wystarczająco dużo, aby „przetrawić” złe pożyczki w 2020 r.

Najwięksi chińscy pożyczkodawcy odnotowali największy spadek zysków w pierwszym półroczu 2020 r., odkąd weszli na giełdę ponad dziesięć lat temu. Zwiększyli rezerwy na straty kredytowe w pierwszych trzech kwartałach roku, gdy Pekin wezwał ich do zintensyfikowania pomocy i udzielenia pożyczek dla głównych sektorów gospodarki.

W raporcie stwierdzono, że ryzyko kredytowe banków będzie nadal narastać w 2021 r., ponieważ coraz więcej ujawnianych będzie zagrożonych długów, gdy środki wsparcia wprowadzone z powodu pandemii zaczną wygasać.

Według raportu, wskaźnik złych kredytów w całym sektorze osiągnie prawdopodobnie poziom 2-2,2 proc. do końca 2021 r. i będzie wyższy w przypadku banków w małych miastach i na obszarach wiejskich, na których spodziewane jest spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Tymczasem na koniec września br. wskaźnik kredytów zagrożonych w chińskich bankach komercyjnych wyniósł 1,96 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane