W 2021 roku ustabilizuje się poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych

  • Paweł Makosz
opublikowano: 11-05-2021, 09:11

Po rekordowym 2020 roku, w tym, globalny wzrost mocy odnawialnych źródeł energii spowolni. W kolejnych latach sytuacja ustabilizuje się.

Adobe Stock

W tym roku deweloperzy zbudują prawie 270 GW nowych mocy w zielonej energetyce. Oznacza to spadek o około 3 proc. w porównaniu z rokiem 2020, wynika z analizy Międzynarodowego Stowarzyszenia Energetycznego.

Aby osiągnąć planowane przez rządy cele klimatyczne, zielona energia będzie musiała rozwijać się znacznie szybciej.

– Odnawialne źródła energii obecnie rozwijają się szybko, ale powinny jeszcze szybciej – powiedział Heymi Bahar, analityk energii odnawialnej w IEA.

W ciągu najbliższych dwóch lat wzrost produkcji energii odnawialnej pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, uważa IEA. Wyzwanie związane z ograniczeniem emisji w nadchodzących latach jest tym większe, że odnawialne źródła energii muszą nie tylko zastąpić węgiel i gaz w sieciach energetycznych, ale także dotrzymać kroku transportowi drogowemu i przemysłowi, które w coraz większym stopniu opierają się na energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane