W 23. Finale WOŚP zebrano już blisko 6,3 mln zł

PAP
11-01-2015, 13:10

Prawie 6,3 mln zł na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych zebrała do godz. 17 Fundacja WOŚP. W niedzielę w całym kraju trwają imprezy organizowane w ramach 23. Finału. Jak informuje policja, zbiórka przebiega spokojnie.

Do zbiórki przełączył się m.in. prezydent Bronisław Komorowski. "Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy udzielili wsparcia WOŚP, która jak co roku gra, aby Polska była odrobinę lepsza, byśmy wszyscy byli odrobinę lepsi" - powiedział, wrzucając pieniądze do puszki wolontariuszy na warszawskiej Starówce. Zachęcał wszystkich do jak największej hojności.

Szef WOŚP Jurek Owsiak podkreślał, że dzień Finału to okazja, by wspólnie zrobić coś pozytywnego. "Róbmy wszystko, by w Polsce nie było nienawiści" - apelował, nawiązując do wielkiego marszu przeciwko terroryzmowi, który w niedzielę zorganizowano w Paryżu po zamachach, do których w stolicy Francji doszło w tym tygodniu.

WOŚP można wspierać nie tylko, wrzucając datki do puszek wolontariuszy, ale również uczestnicząc w internetowych zbiórkach lub charytatywnych aukcjach. Wszystkie sposoby przyłączenia się do zbiórki podano na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl.

Od rana w całym kraju trwają różnego rodzaju imprezy na rzecz WOŚP. Główny sztab fundacji mieści się w Warszawie, w studiu TVP. Tam obejrzeć można sprzęt, który WOŚP kupuje ze zebrane pieniądze i porozmawiać z lekarzami, którzy go na co dzień wykorzystują.

W Warszawie główną atrakcją Finału jest koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Potrwa on do wieczora, a o godz. 20 uświetni go pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".

Jedną z największych atrakcji 23. Finału WOŚP w Łodzi była parada jeździecka na ul. Piotrkowskiej z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Koncerty i pokazy zorganizowano w łódzkiej Manufakturze, prezentowany jest tam m.in. strażacki sprzęt ratowniczy.

W Olsztynie zorganizowano imprezę na dworcu kolejowym, gdzie można jeździć drezyną i nauczyć się podstaw kierowania pociągiem Elf.

Na wrocławskim rynku gra w tym roku rekordowa liczba dwunastu zespołów m.in. Lipali, AudioFeels, Muchy. Inną wrocławską atrakcją jest tzw. biała niedziela, w ramach której w kilku placówkach medycznych kilkaset osób mogło skorzystać z porady lekarzy specjalistów.

W Białymstoku główne atrakcje Finału to przejazd szynobusem po nieuczęszczanej już trasie Białystok-Waliły oraz koncerty m.in. Haliny Mlynkovej i zespołu Turbo. Wśród kwestujących spotkać można rektora Politechniki Białostockiej oraz łazik marsjański Hyperion, który wygrał międzynarodowe zawody w Stanach Zjednoczonych.

Jak co roku atrakcjami Finału są ciekawe aukcje. W Gdańsku licytowane są m.in. rejs historycznym żaglowcem „Generał Zaruski” oraz udział w symulacji akcji strażackiej w wydrążonym tunelu pod Martwą Wisłą. Wylicytować można m.in. obiad z b. selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówkę Andreą Anastasim, który jest obecnie trenerem klubu Lotos Trefl Gdańsk; zegarek od czterokrotnego rajdowego mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza oraz dzień z patrolem wodnym Straży Miejskiej.

W Płocku można wylicytować pełnienie przez jeden dzień funkcji dyrektora zoo oraz udział w zimowym karmieniu żyraf, tamaryn i marmozet - najmniejszych małpek świata, a także jednodniową służbę w szeregach zakładowej straży pożarnej PKN Orlen, największej tego typu jednostki ratowniczo-gaśniczej w Europie

Sztaby w Bydgoszczy i Toruniu wystawiły na aukcje m.in. bombki od marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z europosłem Januszem Zemke, scenariusz serialu "Lekarze" z autografami aktorów, a także zwiedzanie aresztu śledczego w Toruniu. Pod młotek trafiła także nazwa jednej z atrakcji Torunia - najdłuższego działającego stale w kraju wahadła Foucaulta, zawieszonego w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

W sumie na rzecz WOŚP zorganizowano ponad 20 tys. akcji. Można je znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.pl. Zebrano dzięki nim już ponad 1,3 mln zł.

Jak informuje policja, Finał przebiega spokojnie. W całym kraju odnotowano kilka incydentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W 23. Finale WOŚP zebrano już blisko 6,3 mln zł