W Aliorze będzie drożej

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 16-01-2017, 22:00

Bank poinformował klientów o planowanych podwyżkach w cenniku. Zdrożeją wypłaty z bankomatów, wzrosną też opłaty warunkowe za wybrane konta i karty

Nowy cennik oraz zmienione regulaminy zaczną obowiązywać od 27 marca. Najważniejsze zmiany dotyczą opłat za korzystanie z bankomatów. Bank wprowadzi opłatę w wysokości 5 zł za korzystanie z bankomatów sieci Planet Cash dla posiadaczy Konta Internetowego i Konta Rachunki Bez Opłat (także w wersji Plus). W Koncie Rozsądnym, Koncie Korzystnym oraz byłych rachunkach Meritum Banku opłata warunkowa za wypłatę z bankomatów tej sieci wzrośnie z 3 do 5 zł. Do 5 zł zostanie też podniesiona opłata za korzystanie z bankomatów innych sieci. Bank podniesie opłatę za kartę do Konta Internetowego z 4 zł do 6 zł. Warunek zwalniający pozostanie bez zmian — prowizja nie zostanie naliczona, gdy klient wykona transakcje na kwotę 100 zł. Wzrośnie też opłata za prowadzenie Konta Rachunki Bez Opłat i Konta Rachunki Bez Opłat Plus z 6 do 8 zł. W cenniku dla wszystkich kont pojawi się nowa prowizja — 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa.

Są też obniżki

Alior wycofa z oferty mobilne karty zbliżeniowe NFC. Obsługa tych kart będzie prowadzona do końca maja 2017 r. Wycofanie tej usługi z oferty jest związane z planami wprowadzenia kart HCE. Jest to nowsza technologia, która nie wymaga wymiany kart SIM i podpisywania umowy z telekomem. Bank obniży z 3 proc. do 1,5 proc. cashback wypłacany w ramach Konta Rozsądnego. Kwota maksymalna miesięcznej oraz rocznej wysokości zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi odpowiednio 50 zł oraz 400 zł. W cenniku pojawi się też kilka obniżek — spadną opłaty za czynności windykacyjne. Bank wycofa opłatę za windykację terenową, za wysłanie pisma listem zwykłym oraz obniży opłaty za listy polecone. List polecony będzie kosztował 4,20 zł, a nie 20 zł jak obecnie, a list ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru 6,20 zł, a nie 25 zł. Bank obniży opłatę za porozumienia i aneksy do umów kredytowych ze 100 zł do 50 zł.

Nowinki w ofercie

Do oferty trafią też nowości. Bank zapowiada wprowadzenie karty debetowej World Elite Debit MasterCard. Plastik będzie wydawany do Konta Elitarnego. Taki rachunek pojawi się w miejsce Konta Private Banking. Nowością będzie też Konto Korzystne. To rachunek przejęty z Banku BPH, którego obecna nazwa brzmi Konto Kapitalne. Pojawi się w ofercie 27 marca, po fuzji operacyjnej. Pozostałe rachunki przejęte po BPH zostaną przekształcone w konta Aliora. I tak na przykład Maksymalne Konto zmieni się w Konto Wyższej Jakości, Cool Konto w Konto Internetowe, a Dopasowane Konto w Konto Osobiste. Zmienią się przy tym warunki cenowe przejętych rachunków. Na przykład posiadacze bezpłatnego Dopasowanego Konta płacą dziś 3 zł miesięcznie za kartę, jeśli nie wykonają nią czterech transakcji. Kiedy rachunek zmieni się w Konto Osobiste, pojawi się opłata warunkowa za prowadzenie ROR w wysokości 8 zł oraz sztywna opłata za kartę w wysokości 6 zł. Co więcej, jeśli posiadacz rachunku nie będzie „lojalnym klientem”, zapłaci dodatkową opłatę za kartę w wysokości 8 zł. W skrajnych przypadkach daje to nawet 22 zł miesięcznie za obsługę pakietu. Natomiast posiadacze obecnego Lubię to! Konta mają dziś za darmo wypłaty ze wszystkich bankomatów. W marcu ich rachunek zmieni się w Konto Internetowe, w którym za darmo będą tylko wypłaty z bankomatów własnych i maszyn Euronetu. Opłata za kartę w Lubię to! Konto czy Cool Konto nadal będzie warunkowa, ale Alior zniesie ją po wykonaniu transakcji na kwotę 100 zł, a nie jak obecnie w BPH po 4 dowolnych transakcjach. Korzystną zmianą może być natomiast przekształcenie Maksymalnego Konta na Konto Wyższej Jakości. Obecnie kosztuje ono 19,99 zł, jeśli posiadacz nie zapewni wpływów na poziomie 7,5 tys. zł. Po zmianach opłata warunkowa spadnie do 12 zł, ale będzie można jej uniknąć, zasilając rachunek kwotą 2,5 tys. zł. Dodatkowo bank da gwarancję niezmienności cen na 5 lat. Alior to kolejny bank, który zdecydował się na wprowadzenie podwyżek. Tylko w tym roku zamiar podniesienia opłat ogłosiło już 5 banków — Deutsche Bank, mBank, ING Bank, Bank Pocztowy i Citi Handlowy. Banki podnoszą opłaty, by w ten sposób zrekompensować sobie dodatkowe obciążenia nakładane na sektor. Muszą też na nowo poukładać cenniki po obniżce opłaty interchange. To między innymi z tego powodu rosną opłaty za korzystanie z bankomatów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Aliorze będzie drożej