W Azji atak popytu, w Tokio największy wzrost indeksów od 2002 roku

opublikowano: 19-09-2007, 08:53

Szaleństwo zakupów, wywołane obniżką stóp procentowych przez FOMC, przeniosło się na giełdy azjatyckie. Główne indeksy w  Tokio nie wzrosły tak mocno od marca 2002 roku.

FOMC obniżył we wtorek stopy overnight i dyskontową o 50 pkt. bazowych. Wywołało to gwałtowny wzrost cen akcji na giełdach amerykańskich. Jeszcze mocniej popyt zaatakował w Azji, największym partnerze handlowym USA. Na największej giełdzie regionu, w Tokio, średnia Nikkei rosła na zamknięciu o 3,7 proc. Wzrosły kursy 222 z 225 największych japońskich spółek wchodzących w skład indeksu. Topix rósł na zamknięciu o 3,8 proc. Stosunek spółek drożejących do taniejących wynosił 23 do 1. To największy atak popytu na japońskiej giełdzie od 14 miesięcy. Wśród najmocniej drożejących spółek znalazły się blue chipy. Kurs Mitsubishi UFJ Financial Group, największego japońskiego kredytodawcy, wzrósł we wtorek najmocniej od prawie dwóch lat. Cena akcji Toyoty poszła w górę najmocniej od maja 2004 roku.

Na pozostałych azjatyckich rynkach także dominował popyt. Regionalny Morgan Stanley Capital International Asia-Pacific Index rósł aż o 3,6 proc. ok. 14.45 w Tokio. W Seulu drożały akcje Samsung Electronics, największego południowokoreańskiego eksportera. Indeks giełdy w Hongkongu zanotował największy wzrost od 20 sierpnia i ma szansę po raz pierwszy zamknąć się powyżej poziomu 25000 pkt.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Azji atak popytu, w Tokio największy wzrost indeksów od 2002 roku