W Azji mieszane nastoje przez drogą ropę

opublikowano: 13-09-2007, 08:47

Na giełdach w Azji mieszane nastroje. Inwestorzy obawiają się, że rekordowe ceny ropy mogą spowodować spadek konsumpcji i  pogorszenie wyników spółek.

Na zamknięciu Nikkei rósł o 0,2 proc., a Topix spadał o 0,4 proc. Drugi z indeksów tokijskiej giełdy znalazł się blisko czterotygodniowego minimum. Kospi, indeks południowokoreański, rósł na zamknięciu o 1,9 proc. Indeks giełdy tajwańskiej spadał o 1,0 proc. W Szanghaju, na ok. godzinę przed końcem sesji, utrzymywał się ponad 1,2 proc. wzrost. Symboliczną, 0,1 proc. zwyżką, zakończyła się pierwsza część sesji w Hongkongu.

W środę ropa osiągnęła na giełdzie nowojorskiej rekordowy kurs 80 USD za baryłkę. W Azji spowodowało to spadek notowań największych eksporterów. W Tokio w dół poszły notowania Canona, lidera rynku cyfrowych aparatów fotograficznych. Inwestorzy pozbywali się akcji największych kredytodawców, m.in. Mitsubishi UFJ Financial Group. W prasie pojawiły się przecieki zapowiadające pierwszą od 10 miesięcy obniżkę rządowej prognozy wzrostu gospodarczego. W górę szły notowania spółek handlujących surowcami, m.in. Mitsui & Co.

Zarówno w Japonii, jak i na pozostałych rynkach taniały akcje producentów półprzewodników. Analitycy UBS obniżyli prognozę ceny docelowej Samsunga i Hynix twierdząc, że cena pamięci DRAM, której południowokoreańskie spółki są producentami, osiągnęła maksymalny poziom wcześniej niż oczekiwano. O wyraźnym spadku cen pamięci NAND i DRAM poinformował także Dramexchange. Wywołało to spadki kursów m.in. Taiwan Semiconductor Manufacturing i Toshiby.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Azji mieszane nastoje przez drogą ropę