W Azji przecena, Nikkei najniżej od ponad dwóch lat

opublikowano: 16-01-2008, 08:33

Azjatyccy inwestorzy pozbywali się akcji widząc co dzieje się na innych rynkach. Do tego doszło rosnące przekonanie o  recesji w USA, który jest największym partnerem handlowym regionu.

Na giełdzie w Tokio średnia Nikkei zakończyła sesję 3,4 proc. spadkiem i najniższą wartością od października 2005 roku. W trakcie ostatnich ośmiu sesji wartość indeksu spadła o 12 proc. To najgorsze rozpoczęcie roku na japońskiej giełdzie od początku 1970 roku. Indeks Topix spadł o 3,5 proc. Na jedną spółkę drożejącą przypadało w środę na tokijskiej giełdzie aż 17 taniejących. Wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w grudniu w USA, a także inne sygnały wskazujące na możliwość recesji za oceanem spowodowały wyprzedaż akcji największych eksporterów. Najmocniej od pięciu miesięcy spadł kurs Sony. Najmocniej od jedenastu miesięcy poszła w dół cena akcji Mitsubishi Corp., największej japońskiej spółki handlowej. Wiadomość o rekordowej stracie kwartalnej Citigroup wywołała wyprzedaż akcji banków, m.in. Mizuho Financial Group. Akcje spółek branży półprzewodnikowej, m.in. Tokyo Electron, staniały po wiadomości o słabszej niż oczekiwano prognozie Intela.

Na pozostałych azjatyckich rynkach także dominowała podaż. Giełda w Seulu zakończyła sesję 2,4 proc. spadkiem. W Szanghaju rynek spadł o 2,8 proc., na giełdzie tajwańskiej o prawie 3 proc., a w Hongkongu, krótko przed zamknięciem, główny indeks tracił ponad 4,5 proc.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane