W Azotach Tarnów drgnęło

Anna Bytniewska
opublikowano: 19-02-2010, 17:08

Azoty Tarnów pokazały lepsze wyniki IV  kwartału 2009 r,, ale zdaniem analityków dowodzi to tylko nieznacznej poprawy kondycji spółki.

Azoty Tarnów po IV kwartale tego roku miały przychody  w wysokości 322,0 mln zł podczas gdy w III kwartale 2009 r. było to 266,8 mln zł. IV kwartał ubiegłego roku spółka zakończyła stratą z działalności operacyjnej wynosząca 5,4 mln zł  Podczas gdy w poprzednim kwartale wyniosła ona 25,7 mln zł. Wynik netto Tanowa natomiast uplasował się na poziomie 573 tys. nad kreską. W III kwartale spółka miała 28 mln zł straty netto.

-To są nadal słabe wyniki. Tym bardziej, że wpływ na nie miały dochody ze sprzedaży dwóch spółek zależnych oraz zawiązanie aktywa podatkowego co pozwoliło dokonać przypisu podatkowego w wysokości 5,5 mln zł. Gdyby nie te zdarzenia szacujemy, że spółka miałaby 11 -13  mln zł straty netto – mówi Paweł Burzyński analityk DM BZWBK.

Jego zadnim rynek na jakim działają Azoty Tarnów nadal jest trudny.

- Rynek tworzyw, na który stawiają Azoty Tarnów nie będzie się tak dobrze rozwijać  jak oczekują niektórzy eksperci. Nie należy automatycznie, co niektórzy robią, przykładać bardzo pozytywnych trendów z rynku kaprolaktamu na rynek poliamidu. Jego ceny są niskie ze względu na obecną nadpodaż – mówi Paweł Burzyński.

Podkreśla, że sytuację spółki może skomplikować umacnianie się złotego w stosunku do euro, jako, że Tarnów jest eksporterem.

Zdaniem Krzysztofa Zarychty z Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w IV kwartale w porównaniu z III kwartałem 2009 r. widać ożywienie w wynikach spółki.

- O 21 proc. wzrosły przychody i o 53 proc. zysk brutto. Czy to się jednak przełoży na poprawę słabnącej rentowności Tarnowa (r/r)) to pokażą najbliższe dwa kwartały. Wszystko będzie zależało do tego czy Urząd Regulacji Energetyki (URE) dopasuje taryfy gazowe do cen surowca obowiązujących na rynkach Zachodniej Europy. Dzisiaj ta różnica w cenach wynosi 350 zł na 1 tys. m sześc. gazu. To sprawia, że wciąż opłacalny jest import do Polski tańszych nawozów produkowanych zagranicą. Istotne będą też tegoroczne ceny płodów rolnych co przełoży się na popyt na nawozy azotowe – komentuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Azotach Tarnów drgnęło