W bankowości podwyżki mimo wszystko

DCZ
opublikowano: 21-11-2008, 00:00

Najbardziej w stosunku do 2007 r. wzrosły płace specjalistów (o 13 proc.) i menedżerów (o 15 proc.) w bankowości detalicznej.

Najbardziej w stosunku do 2007 r. wzrosły płace specjalistów (o 13 proc.) i menedżerów (o 15 proc.) w bankowości detalicznej.

Jak wynika z raportu Global Financial Services Study — Towers Perrin i HRM Partners, najmniej rosły w 2008 r. płace w bankowości korporacyjnej (około 8 proc.) i inwestycyjnej (6-9 proc.).

Zdaniem Krzysztofa Katalo z HRM Partners, na wysoki wzrost w bankowości detalicznej wpłynęły: duża konkurencja na rynku pracy między bankami i pojawienie się nowych graczy, szybki wzrost liczby placówek, wzrost zainteresowania produktami oszczędnościowymi ze strony klientów detalicznych. Najwyższy wzrost wynagrodzeń dotyczył szczególnie specjalistów odpowiedzialnych za rozwój produktów bankowych i za obsługę klientów.

— W bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej zmiany wysokości wynagrodzeń mocno wiązały się z wynikami finansowymi tych instytucji, a te w drugiej połowie 2007 i na początku 2008 r. były gorsze niż planowane — uważa Krzysztof Katalo.

We wszystkich segmentach bankowości w 2008 r. menedżerowie dostali większe podwyżki niż ich podwładni.

— W poprzednich latach rosły głównie wynagrodzenia na stanowiskach wykonawczych i specjalistycznych. Tendencja doceniania menedżerów może się utrzymać w przyszłym roku, bo w trudniejszych czasach istotna staje się jakość zarządzania — stwierdza specjalista z HRM Partners.

Spodziewa się, że w 2009 r. płace w bankowości będą rosły, ale przede wszystkim w segmencie detalicznym (nawet o 8-9 proc.).

— W pozostałych segmentach będziemy mieli raczej do czynienia z podwyżkami zbliżonymi do poziomu inflacji, czyli o 5-6 proc. — dodaje Krzysztof Katalo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu