W biurze musi być dużo światła i świeże powietrze

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 24-04-2012, 00:00

Wygodne stanowisko pracy i zadbany teren wokół budynku — to najważniejsze dla Polaków cechy dobrego biura

Instytut badawczy Homo Homini na zlecenie firmy deweloperskiej Polnord przeprowadził badanie „Moje miejsce pracy — barometr biurowy” dotyczące oczekiwań pracowników polskich biur wobec ich miejsc pracy.

W ankiecie wzięło udział ponad 500 osób pracujących w największych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Jak wynika z badania, pracownicy oczekują znacznie więcej niż tylko łatwego dojazdu do pracy i zapewnienia miejsca parkingowego. Dużo ważniejsze jest dla nich położenie budynku w otoczeniu zieleni i możliwość aktywnego odpoczynku w pobliżu biura w czasie przerw.

Komfort pracy i odpoczynku

Dla 84,7 proc. ankietowanych miejsce, w którym pracują, jest bardzo ważne, a aż 20 proc. z nich mówi o biurze jak o swoim drugim domu. Jedynie 15,3 proc. osób nie przywiązuje do tego większej wagi.

Przestrzeń, w której pracują respondenci, pozostawia — ich zdaniem — sporo do życzenia. Co ciekawe, najwięcej zastrzeżeń mają nie do tego, co znajduje się w biurze, ale do otoczenia budynków. Aż 45 proc. ankietowanych skarżyło się na brak terenu zielonego wokół biurowca.Drugim elementem, którego brakuje ankietowanym, jest infrastruktura umożliwiająca aktywny wypoczynek w pobliżu budynków, w których pracują.

Prawie jedna trzecia z nich (30,9 proc.) chce nie tylko wyjść z biura w czasie przerwy, ale także spędzać ten czas aktywnie. Dla 28,4 proc. respondentów równie ważny jest przyjemny widok z okna. Kolejnymi najpopularniejszymi odpowiedziami na pytanie „czego brakuje mi w miejscu pracy” było miejsce do wypoczynku na zewnątrz budynku (17,3 proc.), dostęp do Wi-Fi poza budynkiem (13,6 proc.), palarnia (8,6 proc.) i miejsce do wypoczynku w budynku (7,4 proc.).

— Odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej miejsca pracy ma duży wpływ na wydajność, satysfakcję, a nawet na zdrowie pracowników — podkreśla dr Joanna Bąk, psycholog architektury z Politechniki Warszawskiej. Zwraca uwagę zwłaszcza na rolę terenów zielonych wokół budynków biurowych.

— Człowiek ma wrodzoną potrzebę przebywania w naturze, dlatego natura musi być częścią naszej pracy. Zieleń wpływa na obniżenie czasu reakcji przy wykonywaniu zadań. Co więcej, u osób, które w miejscu pracy obcują z przyrodą, zaobserwowano niższy współczynnik masy ciała, czyli indeks BMI — dodaje psycholog.

Dla ankietowanych istotne były również elementy wpływające na komfort pracy. Wyraźnie widać, że badanym brakuje przede wszystkim dobrego oświetlenia stanowisk pracy, na co wskazują odpowiedzi — przyjemnego widoku z okna (28,4 proc.) i światła dziennego (21 proc.). W drugiej kolejności skarżą się na nieodpowiednią cyrkulację powietrza, czyli na brak otwieranych okien (22,2 proc.), dobrej wentylacji (19,8 proc.) i klimatyzacji budynku (9,9 proc.). Ważnym czynnikiem wskazywanym przez badanych jest również zbyt duży hałas w okolicy budynku, w którym pracują (21 proc.).

Wyznaczniki nowoczesności

Uczestnicy badania ocenili również swoje miejsce pracy pod względem jego lokalizacji. Jak się okazuje, czas dojazdu nie jest największą bolączką pracowników w dużych miastach. Badania pokazały, że na podróż do pracy są skłonni poświęcić średnio 45 minut. Więcej problemów nastręcza brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych (38 proc.) i niedogodny dojazd (27,8 proc.).

— Zlecając badania, chcieliśmy sprawdzić, czy nasz sposób myślenia o kompleksach biurowych jako miejscach przyjaznych pracownikom jest właściwy. Moim zdaniem potrzebom dzisiejszych pracowników sprostać mogą jedynie tzw. parki biurowe. Przykłady zagraniczne, np. kompleks biurowy Cheswick Park na obrzeżach Londynu, pokazują, że to do tego typu kompleksów należy przyszłość w polskim budownictwie komercyjnym — prognozuje Michał Świerczyński, wiceprezes Polnordu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W biurze musi być dużo światła i świeże powietrze