W Bogdance powstanie ekologiczna elektrociepłownia za około 200 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-06-2005, 15:50

Około 200 mln zł zamierza przeznaczyć spółka Łęczyńska Energetyka w Bogdance (Lubelskie) na kompleksową modernizację kotłowni. W efekcie ma powstać elektrociepłownia opalana kopalnianymi odpadami i biomasą - poinformował we wtorek prezes spółki Marek Martyn.

Około 200 mln zł zamierza przeznaczyć spółka Łęczyńska Energetyka w Bogdance (Lubelskie) na kompleksową modernizację kotłowni. W efekcie ma powstać elektrociepłownia opalana kopalnianymi odpadami i biomasą - poinformował we wtorek prezes spółki Marek Martyn.

    Łęczyńska Energetyka, spółka kopalni w Bogdance i gminy Łęczna, eksploatuje pochodzącą z lat 70., opalaną węglem kotłownię dostarczającą ciepła Łęcznej, okolicznym gminom i kopalni w Bogdance. "Kotłowni brakuje nowoczesnych urządzeń do redukcji siarki i azotu, dlatego musi zostać zmodernizowana" - powiedział Martyn.

    W ciągu trzech lat kotłownia ma być przebudowana na elektrociepłownię, która do wytwarzania ciepła i prąduwykorzystywać będzie odpadowy materiał z kopalni w Bogdance - powęglowe muły składowane dotychczas na hałdach oraz biomasę pochodzącą z plantacji wierzb energetycznych i osady uzyskane z komunalnej oczyszczalni ścieków w Hajdowie pod Lublinem.

    Spółka przeznaczy na sfinansowanie tej inwestycji własne 40 mln zł uzyskane dzięki podwyższeniu kapitału Łęczyńskiej Energetyki, dokonanego przez kopalnię w Bogdance. Reszta potrzebnych pieniędzy ma pochodzić z funduszy ekologicznych, środków pomocowych Unii Europejskiej i kredytów bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Bogdance powstanie ekologiczna elektrociepłownia za około 200 mln zł