Czytasz dzięki

W Brukseli rozpoczął się czwarty dzień obrad na szczycie

PAP
opublikowano: 20-07-2020, 21:58

W Brukseli po godz. 21 rozpoczęła się kolejna sesja obrad trwającego czwarty dzień szczytu UE. Przywódcy podejmą kolejną próbę znalezienia kompromisu ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Punktem wyjścia ma być najnowsza propozycja szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Przez cały dzień przywódcy prowadzili konsultacje w różnych formatach. Wieczorem Michel przedstawił unijnym liderom zapowiadaną wcześniej propozycję w sprawie funduszu odbudowy i budżetu UE. Zaproponował fundusz opiewający na 750 mld euro, ale 390 mld euro zamiast 500 w dotacjach. W najnowszym projekcie są cięcia w rolnictwie, wydatkach na transformację energetyczną oraz w funduszach na spójność.

Zobacz więcej

Unia Europejska (UE) flagi

Bloomberg

Michel wyraził przed rozpoczęciem rozmów przekonanie, że osiągnięcie porozumienia jest możliwe. Część przywódców po nocnych rozmowach z niedzieli na poniedziałek informowała, że w negocjacjach widać postępy. Tak ocenił m.in. premier Holandii Mark Rutte. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz mówił, że jego kraj może być bardzo zadowolony z przebiegu trudnych negocjacji.

Nieco bardziej umiarkowanie wypowiadał się prezydent Francji Emmanuel Macron. Wyraził nadzieję na kompromis. Podkreślił jednak, że oprócz kształtu funduszu odbudowy na szczycie UE pozostały do rozwiązania inne ważne kwestie, takie jak uzależnienie funduszy UE od przestrzegania praworządności.

Te kwestie wzbudzają kontrowersje wśród krajów. Mechanizm uzależnienia wpłaty funduszu od praworządności mocno krytykował w sobotę premier Węgier Viktor Orban. Premier Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek, że aby porozumienie na szczycie UE było możliwe do zaakceptowania dla Polski, nie może być uznaniowości po stronie instytucji UE w zakresie praworządności. Michel w najnowszej propozycji podtrzymał jednak tę warunkowość.

Polska była też krytycznie nastawiona do uzależnieniu płatności z unijnej kasy od zobowiązania się poszczególnych krajów do celów klimatycznych na 2050 r. Morawiecki informował dziennikarzy na szczycie UE, że Polska nie może się zgodzić, aby takie zapisy znalazły się w konkluzjach Rady Europejskiej. W najnowszej propozycji Michel wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom Polski i wykreślił ten zapis z projektu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zręby propozycji porozumienia ws. funduszu odbudowy powstawały w czasie sześciogodzinnej, nocnej przerwy z niedzieli na poniedziałek, która była poświęcona na przekonywanie do zgody państw określających się jako oszczędne, a zwłaszcza Holandii i Austrii.

W niedzielę Holandia, Dania, Austria, Szwecja oraz Finlandia odrzuciły kompromis zaproponowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej, który zakładał, że w funduszu na odbudowę gospodarki będzie o 100 mld euro w grantach mniej, niż chciała tego KE. Oszczędni domagali się cięcia grantów do 350 mld euro, ale Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i inni optowali przy liczbie wskazanej przez Michela, czyli 400 mld euro. W nocy pojawiała się na krótko suma 375 mld euro, ale na nią miał się nie zgadzać prezydent Francji. Ostatecznie stanęło na 390 mld euro.

Cały pakiet finansowy, nad którym od piątku trwają negocjacje w Brukseli - według wstępnej propozycji - ma wynosić około 1,82 bln euro. Na sumę tę - według pierwotnej propozycji KE - ma składać się fundusz odbudowy ze skutków koronakryzysu wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane