Czytasz dzięki

W. Brytania: Minister finansów apeluje do OPEC o zwiększenie wydobycia ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 15:43

Brytyjski minister finansów Gordon Brown zaapelował we wtorek do organizacji państw eksporterów ropy naftowej OPEC o zwiększenie wydobycia surowca, by powstrzymać ryzykowny dla gospodarki światowej wzrost cen ropy.

Brytyjski minister finansów Gordon Brown zaapelował we wtorek do organizacji państw eksporterów ropy naftowej OPEC o zwiększenie wydobycia surowca, by powstrzymać ryzykowny dla gospodarki światowej wzrost cen ropy.

    Brown, który wystąpił na kongresie brytyjskich związków zawodowych TUC w Brighton, wezwał OPEC do podjęcia decyzji o zwiększeniu wydobycia ropy na najbliższym spotkaniu 19 września. Podkreślił, że wysokie ceny ropy "to globalny problem, który wymaga globalnych rozwiązań".

    Oświadczenie Browna oznacza, że brytyjski rząd nie zamierza ulec żądaniom Lobby Paliwowego, zrzeszającego głównie kierowców ciężarówek i farmerów, o obniżenie akcyzy na benzynę, co miałoby zrekompensować konsumentom wzrost cen ropy.

    Na środę Lobby Paliwowe zapowiedziało protesty i blokady dróg oraz stacji benzynowych, jeżeli rząd nie spełni ich oczekiwań. Protest miałby potrwać trzy dni. W 2000 roku podobne blokady sparaliżowały Wielką Brytanię.

    "Problem w tym, że podaż ropy nie nadąża za popytem. Dlatego OPEC powinna odpowiedzieć na ten problem na swym posiedzeniu 19 października zwiększając wydobycie (ropy)" - powiedział Brown. Ocenił też, że producenci ropy powinni przeznaczyć ogromne zyski, które osiągają dzięki wzrostowi cen ropy, na inwestycje, które pozwolą zwiększyć wydobycie surowca. Brown uważa też, że potrzebna jest większa "przejrzystość" jeżeli chodzi o rezerwy ropy, tak by uniknąć zakłóceń i spekulacji na rynkach.

    Zdaniem Browna, Bank Światowy powinien utworzyć nowy fundusz na wsparcie krajów rozwijających się w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii, by złagodzić skutki wstrząsu w tych krajach związanego z wysokimi cenami ropy.

    Już w sobotę, podczas spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej w Manchesterze Brown zaapelował do OPEC o zwiększenie wydobycia o 500 tysięcy baryłek dziennie.

    Unijni ministrowie wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują na konieczność zwiększenia podaży ropy oraz przestrzegają przed doraźnymi działaniami, takimi jak obniżenie podatków na paliwa, które rekompensują wysokie ceny surowca. Polska została skrytykowana za decyzję o obniżeniu akcyzy na benzynę.

    W Wielkiej Brytanii od poniedziałku kierowcy ustawiali się w kolejkach do stacji benzynowych po zapas paliwa obawiając się zapowiadanej przez Lobby Paliwowe blokady.  Dostawcy paliw zapewniają, że na razie nie ma problemów z zaopatrzeniem w benzynę. Apelują jednak, by kierowcy nie kupowali więcej paliwa niż potrzebują.   

    Ceny benzyny w Wielkiej Brytanii dochodzą do 1 funta (ok. 6 zł) za litr.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane