W.Brytania: minister zrezygnował protestując przeciwko cięciom socjalnym

DI, PAP
opublikowano: 19-03-2016, 08:42

Iain Duncan Smith, minister ds. pracy i emerytur w gabinecie premiera Davida Camerona podał się w piątek do dymisji protestując przeciwko niedawno ogłoszonym zapowiedziom nowych cięć wydatków na programy socjalne - poinformowały brytyjskie media.

W liście przesłanym do premiera Duncan Smith określił jako "nie do obrony" i "idące zbyt daleko" ostatnie cięcia w zasiłkach dla osób niepełnosprawnych, które znalazły się w projekcie kolejnego budżetu. Wyraził pogląd, że cięć dokonano jedynie po to aby umożliwić osiągnięcie oszczędnościowych celów wyznaczonych przez ministra finansów (kanclerza skarbu) George'a Osborne'a.

Reuter podkreśla, że Duncan Smith stał w obliczu rebelii w Partii Konserwatywnej wobec planów rządu zaostrzenia kryteriów przyznawania zasiłków dla niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Konserwatyści są ponadto głęboko podzieleni wobec zbliżającego się referendum na temat wyjścia lub pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Duncan Smith jest znanym zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, natomiast Cameron i Osborne argumentują za pozostaniem.

Według ogłoszonego w środę rządowego projektu budżetu cięcia w wydatkach mają wynieść ok. 4,4 mld funtów (6,36 mld dolarów) w ciągu najbliższych 5 lat, przy czym większość z nich ma dotknąć programów socjalnych.

Rząd motywuje te posunięcia trudną sytuacją finansów publicznych oraz złymi perspektywami gospodarki światowej i wstrząsami na rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W.Brytania: minister zrezygnował protestując przeciwko cięciom socjalnym