W.Brytania: ministrowie finansów G20 rozmawiają nt. banków i klimatu

PAP
opublikowano: 07-11-2009, 17:52

Reforma bankowości i sfinansowanie walki z  globalnym ociepleniem to główne tematy kontynuowanego w sobotę dwudniowego spotkania ministrów finansów grupy G20 (najbardziej uprzemysłowionych państw świata, największych rynków wschodzących oraz UE) w St Andrews w Szkocji.

Według premiera Gordona Browna, sektor bankowy musi być "społecznie odpowiedzialny". Sytuację, w której zatrzymuje dla siebie zyski, a obciąża podatnika stratami, uznał za "nie do przyjęcia".

Brown proponuje ustanowienie funduszu z myślą o ratowaniu banków, który mógłby zostać sfinansowany z podatku od transakcji bankowych. Na ratowanie grup bankowych RBS i Lloyds brytyjski budżet państwa wyłożył ponad 50 mld funtów.

Na energiczne działania prowadzące do ukrócenia praktyk przyznawania sobie wygórowanych premii przez banki nalega francuska minister gospodarki Christine Lagarde. W wypowiedzi dla BBC zwróciła uwagę, iż obecne praktyki są zachętą do spekulacji i ryzyka na krótką metę.

Na poprzednim spotkaniu G20 w Pittsburghu postanowiono wprawdzie, iż wypłata premii będzie rozłożona na trzy lata i w niektórych sytuacjach może ulec przepadkowi, ale Francuzi chcą poznać, jak ustalenia te są stosowane w USA.

Francja i Niemcy wskazują na powolny postęp w likwidacji tzw. rajów podatkowych, co było jednym z najważniejszych postanowień na szczycie G20 w kwietniu w Londynie.

USA, Japonia i Niemcy chcą omówić wycofanie się z działań stymulujących globalną gospodarkę, ponieważ ich gospodarki wyszły z recesji w II lub III kwartale br. Gospodarka brytyjska nadal tkwi w recesji, a Bank Anglii zapowiedział ostatnio kontynuację programu QE (wykupywania obligacji emitowanych przez banki i korporacje w celu zwiększenia ich płynności finansowej).

W ocenie analityków banku BNP Paribas, ministrowie finansów będą się starać, by nie popsuć nastrojów na rynkach finansowych w następstwie złych wiadomości z rynku pracy USA, gdzie - jak podano w piątek - stopa bezrobocia w październiku przekroczyła 10,2 proc.

Brytyjski minister finansów Alistair Darling oświadczył w piątek, iż nie ma pewności, czy globalne ożywienie oparte jest na trwałych podstawach, i przestrzegł przed przedwczesnym wycofaniem się z działań stymulujących.

Darling zaapelował do uczestników spotkania, by odłożyli na bok dzielące ich różnice i porozumieli się w sprawie pakietu pomocy finansowej dla państw rozwijających się, by mogły one wnieść wkład w walkę z globalnym ociepleniem. Wartość pakietu ocenia się na 100 mld euro rocznie do 2020 roku.

Zdaniem BBC, uczestnicy spotkania czekają na to, by USA, które dotąd nie ratyfikowały protokołu z Kioto, sprecyzowały swoje stanowisko w sprawie globalnego ocieplenia i zadeklarowały swój udział w pakiecie pomocy dla państw rozwijających się.

MFW wyraził zaniepokojenie stanem finansów publicznych niektórych państw G20. Z prognoz Funduszu wynika, iż w roku 2014 deficyt budżetowy wysoko rozwiniętych państw G20 sięgnie 118 proc. ich rocznego produktu krajowego brutto.

Niektórzy uczestnicy spotkania niepokoją się ruchami na rynku walutowym: umocnieniem euro i jena oraz osłabieniem dolara. USA od dawna chcą, by kurs wymiany waluty chińskiej był bardziej płynny. Jednak sprawy walutowe nie figurują w programie spotkania w St Andrews. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / W.Brytania: ministrowie finansów G20 rozmawiają nt. banków i klimatu