Czytasz dzięki

W.Brytania: rozbieżne stanowiska w sprawie unijnej pomocy paliwowej dla USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-09-2005, 13:05

Nie ma zgodności stanowisk w sprawie ewentualnych dostaw rezerw paliwowych Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych, których południowe wybrzeże zostało zdewastowane przez huragan Katrina.

Nie ma zgodności stanowisk w sprawie ewentualnych dostaw rezerw paliwowych Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych, których południowe wybrzeże zostało zdewastowane przez huragan Katrina.

W piątek, drugiego dnia nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Newport w Walii, szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw oświadczył, że UE rozważa raczej dostarczenie ofiarom Katriny pomocy humanitarnej, a nie dostaw benzyny. Straw, który przewodzi spotkaniu, podkreślił, że kiedy europejscy ministrowie dyskutowali o pomocy dla Stanów Zjednoczonych, "nie mieli na myśli" pomocy paliwowej.

Tymczasem szef unijnej dyplomacji Javier Solana powiedział, że kraje "25" są gotowe wesprzeć USA dostawami ze swoich strategicznych rezerw paliwowych. "Jesteśmy z nimi w kontakcie, wszystko, o co poproszą, zostanie im dostarczone, od rezerw paliwowych do jakiejkolwiek innej pomocy, jakiej mogą potrzebować" - powiedział dziennikarzom Solana w piątek w Newport. 

Solana oświadczył w brytyjskiej telewizji Sky News, że administracja USA indywidualnie zwróciła się już z prośbą o pomoc do niektórych krajów Unii. Dodał, że dostawa paliw będzie koordynowana obustronnie przez USA i UE. W czwartek Amerykański Instytut Naftowy (API) podał, że huragan Katrina zniszczył co najmniej 58 naftowych platform i wież wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej, w tym aż 30 utracono całkowicie.

Amerykański prezydent George W. Bush zapowiedział, że w wyniku zniszczeń spowodowanych huraganem Katrina wystąpią w USA "przejściowe braki" na rynku paliw, i zaapelował do Amerykanów o oszczędzanie benzyny.ksaj/ kan/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane