Wlk. Brytania: Ruszyły testy systemu rejestracji obywateli UE

  • PAP
opublikowano: 28-08-2018, 17:39

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych rozpoczęło we wtorek testy systemu rejestracji obywateli państw Unii Europejskiej w celu uzyskania tzw. statusu osoby osiedlonej, który będzie obowiązkowy po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Początkowo możliwość złożenia aplikacji dostanie jedynie około czterech tysięcy osób z regionu Liverpoolu, które są zatrudnione w jednym z dwunastu funduszy zdrowia lub są związane z jednym trzech miejskich uniwersytetów.

W przekazanym PAP oświadczeniu dla mediów podkreślono, że dla wszystkich 3,3 mln obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym dla ponad miliona Polaków, system zostanie uruchomiony dopiero przed końcem marca 2019 roku, a obecne testy mają sprawdzić skuteczność i przystępność procesu na mniejszej próbie.

Wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialna za imigrację Caroline Nokes zaznaczyła, że rząd "wykonał ogromny postęp w przygotowaniu implementacji systemu osiedleńczego dla obywateli UE, który sprawi, że będą oni mogli łatwo uzyskać status (prawny), w przyszłości wymagany".

Jak zapewniła, uwagi przekazane urzędnikom podczas testów w Liverpoolu "pozwolą na wykonanie niezbędnych poprawek przed pełnym uruchomieniem systemu".

W czerwcu brytyjskie MSW przedstawiło szczegóły procesu ubiegania się o tzw. status osoby osiedlonej, który ma być podstawą prawną regulującą pobyt obywateli UE po Brexicie. Osoby ubiegające się o potwierdzenie swoich praw będą musiały wypełnić trzyetapowy wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność.

Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę wniosku i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (ang. settled status; przyznawany w przypadku pobytu rezydenta w Wielkiej Brytanii przez ponad pięć lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; pobyt krótszy niż pięć lat).

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie wymagane przy ubieganiu się o brytyjskie obywatelstwo, do którego konieczny będzie dodatkowy, szósty rok stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Ta procedura nie zostanie zmieniona.

Brak uzyskania statusu osoby osiedlonej w terminie - przed końcem czerwca 2021 roku - może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu