Czytasz dzięki

W. Brytania: Sztab kryzysowy na wypadek zakłócenia dostaw paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-09-2005, 19:39

Rząd brytyjski obawia się, że  mogą zostać zakłócone dostawy paliw i dlatego opracował plany wykorzystania wojska do ochrony rafinerii i wprowadzenia racjonowania benzyny - pisze tygodnik "Scotland on Sunday", weekendowe wydanie czołowego dziennika szkockiego "The Scotsman".

Rząd brytyjski obawia się, że  mogą zostać zakłócone dostawy paliw i dlatego opracował plany wykorzystania wojska do ochrony rafinerii i wprowadzenia racjonowania benzyny - pisze tygodnik "Scotland on Sunday", weekendowe wydanie czołowego dziennika szkockiego "The Scotsman".

    Do protestów przeciwko drogiej benzynie, której cena windowana jest w W. Brytanii także przez wysoką akcyzę doszło już przed pięcioma laty. Protesty zorganizowane przez grupę "Fuel Lobby" polegały na blokowaniu hurtowych punktów dostaw paliw i przybrały szeroki zasięg, co zaskoczyło rząd.

    W reakcji na obecną zwyżkę cen paliw po przejściu nad USA huraganu Katrina, (np. litr benzyny bezołowiowej kosztuje 1 funta szterlinga czyli ok. 5,8 złotych), weterani wcześniejszych protestów zagrozili nowymi akcjami w najbliższą środę i piątek.

    Według "Scotland on Sunday", liderów związku zawodowego transportowców wezwano do Ministerstwa Handlu i Przemysłu, by poinformować ich, że kierowcy cystern zostaną ukarani z najwyższą surowością, jeśli przyłączą się do protestu.

    Nadzwyczajne działania podjęte przez rząd Tony'ego Blaira przewidują m.in. wykorzystanie kierowców wojskowych do kierowania cysternami, racjonowanie dostaw, przyznanie pierwszeństwa w otrzymywaniu paliw karetkom pogotowia, wozom strażackim, pojazdom policyjnym itd., oraz inne działania mające na celu zachowanie zapasów i ograniczenie popytu ze strony kierowców prywatnych.

    "Przedstawiciele rządu i sektora transportu w oficjalnych wystąpieniach mówią, że nie widzą powodów do organizowania paliwowych protestów, ponieważ nie chcą wywoływać paniki (...), ale za kulisami ich koledzy przygotowują się na ewentualność destabilizacji dostaw wskutek społecznych protestów" - napisał "Scotland on Sunday"

    Andrzej Świdlicki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane