W. Brytania: trzeci dzień wielogodzinnych korków do przekroczenia kanału La Manche

  • PAP
opublikowano: 24-07-2022, 13:50
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niedziela jest trzecim dniem potężnych korków po brytyjskiej stronie kanału La Manche. Podczas gdy kierowcy czekają po kilka czy kilkanaście godzin na wjazd na prom bądź do tunelu, rządy brytyjski i francuski przerzucają się odpowiedzialnością za ten problem.

W niedzielę rano znacząco poprawiła się sytuacja w porcie w Dover, gdzie w piątek i w sobotę kierowcy musieli czekać po pięć-sześć godzin na wjazd na prom. Według władz portu ruch obecnie odbywa się niemal normalnie, choć operator promów, firma P&O Ferries nadal zaleca, by przyjeżdżać minimum dwie godziny przed planowaną godziną odpłynięcia promu.

Krytyczna sytuacja jest natomiast w Folkestone, gdzie znajduje się wjazd do tunelu pod kanałem La Manche - tam jak relacjonują brytyjskie media, niektórzy kierowcy czekali w korkach nawet kilkanaście godzin, a są odcinki, na których samochody poruszają się z prędkością poniżej 10 km/godz.

Jednak zarówno władze portu w Dover, jak i Eurotunelu przewidują, że w niedzielę łączna liczba samochodów próbujących przekroczyć La Manche będzie mniejsza niż w sobotę, gdy w związku z początkiem wakacji szkolnych w Anglii nastąpił szczyt wyjazdów. W Dover spodziewanych jest 6500 samochodów, wobec 10 tys. w sobotę, zaś w Eurotunnelu - 7000, czyli o 1500 mniej niż poprzedniego dnia.

Tymczasem rządy brytyjski i francuski wzajemnie obarczają się winą za tę sytuację. Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss oświadczyła, że przyczyną jest niewystarczająca liczba francuskich urzędników, którzy przeprowadzają kontrole graniczne, z kolei francuski minister transportu Clement Beaune odparł, że Francja nie jest odpowiedzialna za to, iż po brexicie kontrole paszportowe trwają dłużej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane