W.Brytania: weszła w życie 50-proc. stawka podatku PIT

PAP
06-04-2010, 19:49

Od wtorku wraz z początkiem nowego roku obrachunkowego, w Wielkiej Brytanii weszła w życie nowa 50-procentowa stawka podatku PIT. Takiej stawki można jednak uniknąć np. poprzez wspomaganie brytyjskiego przemysłu filmowego - przypominają media z Wysp.

Stawce 50 proc. podlegają przychody przekraczające 150 tys. funtów rocznie, co dotyczy ok. 300 tys. najlepiej opłacanych ludzi w kraju. W większości są to mieszkańcy Londynu. Dotychczas takie przychody były opodatkowane według stawki 40 proc.

Motywem tych zmian, o których ogłoszono z wyprzedzeniem w listopadzie 2008 r. z okazji opublikowania założeń budżetu na rok 2009-10, jest poprawa stanu finansów publicznych, którym zaszkodziła recesja.

Rząd liczy na to, że dzięki nowej stawce podatkowej zwiększy przychody z podatków o 2,66 mld funtów. Brytyjski deficyt finansów publicznych za rok 2009-10 wyniósł 164 mld funtów (wobec prognozowanych 175 mld), zaś za obecny przewidywany jest na poziomie 161 mld funtów. Jest to ok. 12 proc. PKB.

Zrzeszający dyrektorów największych brytyjskich korporacji Institute of Directors (IoD) ostrzegł, że krok ten odstraszy zagranicznych inwestorów, zaszkodzi zaufaniu w biznesie i zniechęci przedsiębiorców do ekspansji.

Także doradcy podatkowi, cytowani przez londyńską popołudniówkę "Evening Standard" sądzą, że ludzie najlepiej zarabiający znajdą legalne sposoby, by uniknąć najwyższej stawki podatkowej.

Jedną z takich możliwości jest przeznaczenie części zarobków na wsparcie brytyjskiego przemysłu filmowego. Przepisy dopuszczają odpisy od podstawy opodatkowania na ten cel do sumy 25 tys. funtów.

Jeszcze inną możliwością jest zrestrukturyzowanie zarobków tak, by ich część była wypłacana w akcjach (przychód z akcji opodatkowany jest według niższej stawki - 18 proc.), bądź w formie nieoprocentowanej pożyczki rozliczanej do celów podatkowych jako świadczenie rzeczowe.

Od przyszłego roku obrachunkowego 2011-12 w życie wchodzi nowa stawka ubezpieczenia socjalnego opłacana zarówno przez pracodawców jak i pracowników o 0,5 proc. wyższa od obecnej. W ciągu obecnego roku obrachunkowego w podatników uderzy również wyższa akcyza m.in. na benzynie.

Wraz z nową stawką podatku PIT od wtorku podniesiono świadczenia na dzieci o 20 funtów rocznie i podwyższono wolny od opodatkowania próg oszczędności w ramach tzw. indywidualnej polisy oszczędnościowej ISA do 10,2 tys. funtów w ramach jednego roku obrachunkowego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W.Brytania: weszła w życie 50-proc. stawka podatku PIT