Czytasz dzięki

W.Brytania zainteresowana gazem z Gazociągu Północnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 13:56

Wielka Brytania jest zainteresowana dostawami rosyjskiego gazu ziemnego za pośrednictwem Gazociągu Północnego - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie wysokiej rangi przedstawiciel rządu brytyjskiego ds. energetyki Malcolm Wicks.

Wielka Brytania jest zainteresowana dostawami rosyjskiego gazu ziemnego za pośrednictwem Gazociągu Północnego - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie wysokiej rangi przedstawiciel rządu brytyjskiego ds. energetyki Malcolm Wicks.

    Według niego, brytyjskie firmy "mogą dodać temu projektowi znacznej wartości".

    Zapytany, czy oznacza to, że Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec przez Bałtyk zostanie przedłużony do W.Brytanii, Wicks odparł, że leży to w gestii właścicieli tej magistrali, którymi - zgodnie z podpisaną w czwartek w Berlinie umową - będą rosyjski Gazprom oraz niemieckie BASF i E.ON-Ruhrgas.

    Wicks poinformował też, że we wtorek spotka się z przedstawicielami Gazpromu. Nie chciał jednak powiedzieć, co konkretnie będzie tematem tych rozmów.

    Brytyjski minister stanu oświadczył również, że Unia Europejska i W.Brytania są bardzo zainteresowane tym, aby Rosji udało się osiągnąć cele, jakie postawiła przed sobą w dziedzinie przeróbki oraz transportu ropy i gazu.

    "Przeprowadziliśmy analizę, opierającą się na strategii rosyjskiego rządu w sferze energetyki, i doszliśmy do wniosku, że w ciągu najbliższych 15 lat dla osiągnięcia założonych celów potrzebne będą inwestycje na kwotę ok. 300 mld dolarów" -powiedział Wicks.

    Minister podkreślił, że dla Unii Europejskiej stosunki z Rosją w dziedzinie energetyki są jednym z najwyższych priorytetów. "Rosja jest naszym głównym dostawcą ropy i gazu: w chwili obecnej 25 krajów UE sprowadza z Rosją połowę zużywanego gazu i jedną trzecią ropy" - zauważył Wicks.

    Rynek brytyjski jest jednym ze strategicznych celów Gazpromu. Szacuje się, że w 2010 roku wydobycie gazu ziemnego w tym kraju będzie wynosić ok. 80 mld metrów sześciennych rocznie, podczas gdy zużycie tego paliwa - 120 mld metrów sześciennych. Gazprom planuje pokrycie 25 proc. tego deficytu, czyli 10 mld m sześciennych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Już w tym roku za pośrednictwem swoich spółek zależnych Gazprom chce dostarczyć do W.Brytanii 4 mld metrów sześciennych gazu.

    Budowa magistrali o długości ok. 1200 km z Wyborga pod Petersburgiem do Greifswaldu w Meklemburgii, ma się rozpocząć jesienią tego roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 4 mld euro. Od 2010 roku rurą tą popłynie do Niemiec - z pominięciem Polski, Ukrainy i Białorusi - 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

    Umowa przewiduje możliwość budowy drugiej nitki gazociągu, co zwiększy jej przepustowość do 55 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Możliwa jest także także budowa jego odgałęzienia do Holandii i W. Brytanii.

    Udziałem w tym projekcie, oprócz BASF i E.ON-Ruhrgas, zainteresowanych było też kilka innych koncernów z Europy Zachodniej, m.in. brytyjski BP, holenderski Gasunie, francuski Gaz de France i norweski Norsk Hydro.

    Wstępne porozumienie o budowie Gazociągu Północnego przewiduje, że do końca listopada strony utworzą spółkę North European Gas Pipeline Company (NEGPC), która ułoży tę magistralę. Gazpromowi przypadnie 51 proc. akcji w NEGPC. E.ON-Ruhrgas i BASF otrzymają po 24,5 proc. akcji.

    Jeśli przed utworzeniem NEGPC rosyjskiemu monopoliście gazowemu - w uzgodnieniu z oboma koncernami niemieckimi - uda się pozyskać do tego projektu jeszcze innych partnerów, to udziały E.ON-Ruhrgas i BASF zostaną proporcjonalnie zmniejszone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane