W Brzegu myślą o konsolidacji

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 05-05-2005, 00:00

Firma szuka sposobu na poprawę rentowności. Chce stworzyć z innymi firmami wspólny front w negocjacjach z sieciami handlowymi.

Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra z Brzegu, które jest spółką pracowniczą, planuje w tym roku zwiększenie sprzedaży o kilka procent — do 116 mln zł. Motorem wzrostu ma być wzmocnienie sieci dystrybucji, zwiększenie eksportu oraz warte 10 mln zł inwestycje w rozwój produkcji cukierków i wyrobów w czekoladzie. Te ostatnie jednak nie są wcale takie pewne.

— Jeszcze nie wiemy, czy zrealizujemy te plany. Pierwszy kwartał był dość słaby — mówi Cecylia Zdebik, prezes Odry.

Przyznaje, że coraz trudniej wypracować zyski. W ubiegłym roku przy obrotach 108 mln zł firma zarobiła zaledwie 1 mln zł. Jako jeden z powodów Cecylia Zdebik wymienia wysokie koszty sprzedaży w wielkich sieciach handlowych (specjalne opłaty, rabaty, upusty).

Prezes Odry ma pomysł na poprawę sytuacji.

— Nadszedł czas, by podobne do naszej polskie firmy cukiernicze usiadły do rozmów w sprawie stworzenia silnej reprezentacji w negocjacjach cenowych z sieciami — uważa prezes Odry.

Deklaruje, że jest otwarta na współpracę.

— Za kilka lat być może dojrzelibyśmy do fuzji — zastanawia się Cecylia Zdebik.

Pytani przez „PB” przedstawiciele innych firm cukierniczych nie mają wątpliwości, że branża skazana jest na konsolidację, ale widzą problemy.

— Spółki pracownicze, takie jak Odra, Kaliszanka czy Kopernik, mogą mieć z nią trudności. Duże rozdrobnienie akcjonariatu paraliżuje decyzje — mówi prezes jednej z dużych firm cukierniczych.

W branży nie brak też opinii, że w najbliższych latach kilka średnich firm cukierniczych upadnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu