W Budryku pachnie strajkiem

Maria Trepińska
17-07-2007, 00:00

Rośnie temperatura w kopalni Budryk. Na piątek zaplanowano referendum w sprawie połączenia z JSW.

Rośnie temperatura w kopalni Budryk. Na piątek zaplanowano referendum w sprawie połączenia z JSW.

W kopalni Budryk w Ornontowicach (koło Gliwic), samodzielnej spółki skarbu państwa, trwają przygotowania do referendum.

Walka o przywileje

W piątek załoga ma odpowiedzieć na pytanie: „czy jesteś za podjęciem akcji strajkowej w celu niedopuszczenia do wejścia KWK Budryk w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)”. Brzmi groźnie. Pachnie strajkiem. 3 lipca przedstawiciele związków zawodowych Budryka wystosowali do zarządu JSW, projekt umowy społecznej, w której domagają się m.in. podwyżek płac o 5 proc. od 2008 r., utrzymania zatrudnienia na poziomie 2,5 tys. osób, prawa do nieodpłatnego nabycia akcji spółki konsolidującej, czyli JSW, w ramach pakietu 15 proc.

— Wszyscy mają zapewnioną pracę oraz wzrost płac w kolejnych latach — wyjaśnia Daniel Ozon, wiceprezes ds. restrukturyzacji i nadzoru właścicielskiego w JSW.

Na środę zaplanowano spotkanie w Jastrzębiu-Zdroju i kolejne negocjacje. Według Jarosława Zagórowskiego, prezesa JSW, uda się wypracować kompromis. A jeśli nie? Może dojść do strajku. Zdaniem ekspertów, nielegalnego, ponieważ zgodnie z przepisami negatywne wyniki referendum nie upoważniają do prowadzenia akcji protestacyjnej.

Sprawa w toku

Tymczasem w sobotę, 14 lipca, odbyło się wspólne posiedzenie przedstawicieli rady nadzorczej Budryka i JSW oraz zarządów.

— Wyjaśnialiśmy wszelkie kwestie związane z konsolidacją — ujawnia Wiesław Wójtowicz, członek rady nadzorczej KWK Budryk.

Pod koniec maja JSW wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie udzielenia zgody na połączenie. Skarb państwa aportem wniesie kopalnię Budryk na podwyższenie kapitału JSW, a w zamian dostaje akcje nowej emisji. Wyceną kopalni zajmuje się Carlson Capital Partners. Budryk straci osobowość prawną, stanie się szóstą kopalnią w strukturach JSW. Ma to nastąpić jesienią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Budryku pachnie strajkiem