W całym kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 11-11-2006, 17:45

Uroczystości przed pomnikami, msze w intencji Ojczyzny, marsze i odsłonięcia pomników - tak świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystości przed pomnikami, msze święte w intencji Ojczyzny, marsze i odsłonięcia pomników - w taki sposób na terenie całego kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dzielnicy Kalisza - Szczypiornie - z okazji Święta Niepodległości odsłonięto w sobotę bramę i tablicę upamiętniającą legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego oraz obozu ich internowania. "Szczypiorno było symbolem męczeństwa legionistów, ich ducha patriotyzmu i woli walki o niepodległość" - głosi napis na tablicy.

Dziś Szczypiorno jest dzielnicą Kalisza. Kiedyś była to miejscowość graniczna, najdalej wysunięty na zachód punkt imperium rosyjskiego. Były tutaj koszary, komora celna, straż graniczna, liczne hotele i restauracje dla podróżnych udających się do Niemiec lub Rosji.

Po I wojnie światowej, zorganizowano tutaj obóz jeniecki, przez który przeszło kilkanaście tysięcy żołnierzy - przede wszystkim Rosjan. W połowie 1917 r. trafili tutaj Polacy i żołnierze legionów polskich, uformowanych przez marszałka Piłsudskiego. Stało się to po odmowie złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec. Do Szczypiorna trafiło wtedy około 3 tys. legionistów oraz członków Polskiej Organizacji Wojskowej, m.in. Aleksandra Piłsudska - żona marszałka.

W Kaliszu odbył się też V już Marsz Wolności, w którym udział wzięło ponad siedmiuset uczniów. Patriotyczna manifestacja zakończyła się przed miejscowym Ratuszem. Młodzi ludzie, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, wyruszyli rankiem z sześciu punktów miasta, związanych historycznie z pobytem żołnierzy i legionistów walczących o niepodległość. Jedna z tras wyznaczono ulicami, którymi w maju 1921 r. przejeżdżał marszałek Józef Piłsudski.

W Rzeszowie ok. tysiąca osób zgromadziło się pod pomnikiem uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli. W sobotę mija także 110. rocznica jego urodzin. Po mszy świętej w kościele farnym uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik, gdzie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów wojska, policji, straży pożarnej, kombatantów i harcerzy.

Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie k. Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. Uczestnik walk polsko-ukraińskich w latach 1918 - 19. Zginął w bitwie pod Torczynem 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był manifestacja patriotyczną mieszkańców. W sobotę na Podkarpaciu Święto Niepodległości obchodzono także w innych miastach regionu, m.in. w Krośnie, Tarnobrzegu, Jaśle, Stalowej Woli, Sanoku.

W Podlaskiem wspólnie uroczystości Święta Niepodległości obchodziły w Suwałkach lewicowe władze miasta oraz środowiska solidarnościowe i działacze PiS. Przez prawie 15 lat suwalska prawica organizowała oddzielne obchody. W tym roku zwaśnione strony razem spotkały się w kościele i pod "Dębem Wolności".

W Kielcach w 88. rocznicę odzyskania niepodległości podczas patriotycznej uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości ochotniczy kielecki szwadron kawalerii otrzymał ufundowany przez społeczny komitet sztandar - kopię sztandaru XIII Pułku Ułanów Wileńskich, który w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. został zakopany koło Przemyśla i zaginął. Wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś, przekazując kieleckim ułanom sztandar, objął patronat nad szwadronem.

W Katowicach z okazji Święta Niepodległości biskup diecezji katowickiej Tadeusz Szurman poprowadził nabożeństwo patriotyczne w luterańskiej katedrze. Nabożeństwo rozpoczęło równocześnie 10. sesję trzeciej kadencji Synodu Diecezjalnego, poświęconą sprawom związanym z ożywieniem życia liturgicznego.

W Zakopanem w ramach obchodów odsłonięto pomnik dra Andrzeja Chramca. Posąg zasłużonego dla miasta przedwojennego lekarza i społecznika stanął przed budynkiem Urzędu Miasta Zakopane. Osadzony na granitowym cokole pomnik z brązu przedstawia naturalnych rozmiarów postać doktora, który siedząc na krześle sięga po lekarską torbę leżącą u jego stóp.

Dr Andrzej Chramiec żył w latach 1859-1939. Był jednym z pierwszych górali, którzy ukończyli wyższe studia. Zasłynął pod Tatrami jako założyciel największego i najbardziej renomowanego Zakładu Wodoleczniczego w Zakopanem. Na początku XX wieku był wójtem Zakopanego. Przyczynił się do budowy wodociągu miejskiego oraz linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego.

Uroczystości niepodległościowe w Zakopanem odbyły się także przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu oraz w kościele pw. Najświętszej Rodziny. Obchody uświetnił przemarsz uczestników ulicami miasta w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i w asyście góralskiej banderii konnej.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W całym kraju świętowano 88. rocznicę odzyskania niepodległości