W Chinach akcje tańsze nawet niż w Turcji

MWIE
opublikowano: 12-02-2014, 00:00

Wyceny przedsiębiorstw z wciąż szybko rozwijających się Chin są niższe od wycen spółek z pogrążającej się w kłopotach Turcji, zauważa portal Cnbc.com.

Takie okazje inwestorzy powinni wykorzystać — oceniają specjaliści instytucji finansowych. W czasie ostatniej wyprzedaży na rynkach wschodzących akcje chińskie ucierpiały na równi z papierami z giełd najbardziej podatnych na kryzys krajów, jak Turcja. Na początku roku indeks Shanghai Composite po raz trzeci w ostatnich miesiącach testował pięcioletnie minimum. W rezultacie wskaźnik cena/zysk dla chińskich akcji, obliczany na podstawie prognoz zysków na bieżący rok, spadł do 8,1.

— Chiny są tańsze od Turcji. To niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że gospodarka tego ostatniego kraju jest w locie koszącym, a zyski chińskich spółek przemysłowych wzrosną w tym roku średnio o 12 proc. Dla prognoz zysków za 2014 r. Chiny są najtańszym z głównych rynków. Tak tanie nie były jeszcze nigdy — oceniał w notce do klientów David Goldman, dyrektor w firmie doradczej Reorient. Część instytucji finansowych przewiduje odbicie na giełdzie w Szanghaju, po tym jak od szczytu z 2007 r. jej główny indeks stracił 64 proc. Bank JP Morgan przewiduje 15-20-procentowe odbicie notowań chińskich akcji. W fundamenty gospodarki Państwa Środka i jego waluty — juana — wierzy Deutsche Bank.

— Naszym zdaniem, fundamenty Chin są znacznie lepsze niż w przypadku większości rynków wschodzących. Chiny należą do gospodarek wschodzących najmniej wrażliwych na ograniczanie skupu aktywów przez Fed — ocenia w raporcie Jun Ma, główny ekonomista Deutsche Banku.

Chiny w zasięgu ręki
W Państwie Środka najprościej zainwestować za pośrednictwem TFI. Spośród polskich instytucji tego rodzaju rozwiązania znajdziemy w Pioneer, ING, Amplico, oraz Investors. Inwestycji można dokonać już od 100 zł. Zagraniczni powiernicy mają bogatszą paletę, bo oferują w sumie 18 funduszy akcji chińskich o zróżnicowanych strategiach, jednak aby zostać ich klientem, trzeba dysponować wyższym kapitałem (równowartość co najmniej 2,5 tys. USD lub EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu