W Chinach coraz większa inflacja

opublikowano: 09-05-2019, 09:30

Ceny produkcji sprzedanej rosły w Chinach najmocniej od czterech miesięcy, a inflacja cen detalicznych jest największa od sześciu miesięcy, donosi Reuters.

Ceny produkcji sprzedanej rosną w związku z drożejącymi surowcami i oznakami ożywienia popytu spowodowanego przez działania stymulacyjne rządu. Ceny detaliczne napędza drożejąca żywność, a szczególnie wieprzowina, której podaż spadła z powodu choroby afrykańskiego pomoru świń.

W kwietniu indeks cen produkcji pokazał wzrost o 0,9 proc. w ujęciu rocznym, największy od grudnia. W marcu wzrost wynosił 0,4 proc. Rynek oczekiwał zwyżki o 0,6 proc. Analitycy uważają, że PPI pokazał szybszy wzrost cen z powodu drożejącej o ponad 10 proc. rudy żelaza.

Ceny detaliczne wzrosły w kwietniu o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od sześciu miesięcy. W marcu inflacja wynosiła 2,3 proc. Dane były zgodne z oczekiwaniami. Żywność zdrożała w kwietniu o 6,1 proc., najmocniej od kwietnia 2016 roku, głównie z powodu rosnącej o 14,4 proc. ceny wieprzowiny. W marcu drożała o 4,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy