W Chinach powstanie megamiasto

DI, PAP
opublikowano: 05-04-2017, 11:12

W Państwie Środka powstanie gigantyczna aglomeracja, na obszarze której żyć będzie ponad 130 mln ludzi.

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział budowę niedaleko Pekinu specjalnej strefy ekonomicznej, która pomoże scalić teren stolicy z miastem Tianjin (Tiencin) i pozostałą częścią prowincji Hebei w gigantyczne megalopolis z ponad 130 mln mieszkańców.

Tradycja tworzenia specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jest szczególnie ważna w Chinach, ponieważ takie projekty oznaczały dla komunistycznego kraju otwieranie się na gospodarkę rynkową po śmierci przewodniczącego Mao Zedonga.

Według doniesień agencji Xinhua prezydent Xi zamierza stworzyć nową strefę na północy kraju, która miałaby konkurować z tymi na południu Chin, czyli Shenzhen (Szenczen) i Pudong w Szanghaju. Te z kolei były zakładane przez poprzednich prezydentów Chin. Plan utworzenia specjalnego obszaru Shenzhen w latach 80. XX wieku nadzorował Deng Xiaoping, a dekadę później strefę w szanghajskim Pudongu zakładał Jiang Zemin.

Nowy teren SSE o nazwie Xiongan ma się znaleźć w odległości 160 km na południe od Pekinu. Według Xinhua wybór właśnie tego miejsca ma "szczególne znaczenie historyczne i strategiczne"; będzie to strefa ekonomiczna "o charakterze państwowym".

Strefa ekonomiczna Xiongan, pierwotnie planowana na powierzchni 100 km kwadratowych, została ostatecznie poszerzona do obszaru 2 tys. km kwadratowych. Według Xinhua strefa ma odegrać kluczową rolę w planie scalania Pekinu, pobliskiego miasta przemysłowego Tianjin oraz prowincji Hebei w megalopolis o liczbie mieszkańców szacowanej na ponad 130 mln.

Projekt - zdaniem agencji - jest dziełem obecnego prezydenta, który miał osobiście zdecydować o rozpoczęciu inwestycji w Xiongan. Według oficjalnych źródeł Xi jest niezadowolony ze stopnia zanieczyszczenia powietrza w stolicy i dlatego pragnie przenieść wiele targów, szkół, instytucji badawczych oraz szpitali poza obręb Pekinu. Szczególny nacisk - zdaniem Xinhua - ma być położony na ekologię i "zielony rozwój" strefy.

Chiński dziennik "Global Times" informuje o błyskawicznie rosnących cenach nieruchomości w mieście Xiongxian znajdującym się na terenie SSE. Na chińskich portalach społecznościowych pojawiły się także ogłoszenia matrymonialne zachwalające kandydatów jedynie na podstawie posiadanej nieruchomości w miejscu nowej inwestycji. Jednocześnie zaczęły pojawiać się zdjęcia biur nieruchomości z drzwiami obklejonymi informacjami o państwowym zakazie obrotu gruntami w celu uniknięcia spekulacji i sztucznego zawyżania cen. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / W Chinach powstanie megamiasto