W ciągu dwóch lat na giełdzie m.in. LOT, PZU i Poczta Polska

Polska Agencja Prasowa SA
17-05-2006, 12:10

W ciągu najbliższych dwóch lat na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych trafią m.in. Poczta Polska, LOT, PZU, Polska Grupa Energetyczna i Południowy Koncern Energetyczny - zapowiedział w środę w Warszawie premier Kazimierz Marcinkiewicz.

W ciągu najbliższych dwóch lat na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych trafią m.in. Poczta Polska, LOT, PZU, Polska Grupa Energetyczna i Południowy Koncern Energetyczny - zapowiedział w środę w Warszawie premier Kazimierz Marcinkiewicz.

    "Rozwój Giełdy będzie następował dzięki ciągle jeszcze istniejącym spółkom Skarbu Państwa; w ciągu następnych dwóch lat na giełdzie znajdą się takie ważne polskie spółki, jak LOT, PZU, Poczta Polska, Polska Grupa Energetyczna i Południowy Koncern Energetyczny" - powiedział premier podczas konferencji z okazji 15-lecia Giełdy.

    Premier dodał, że wzmocnieniem giełdy będą również dobre wyniki makroekonomiczne, które Polska osiąga w ostatnich miesiącach.

    "Dziś wzrost jest 5-procentowy i utrzyma się na tym poziomie, a może go przekroczy w tym roku. Przyszły rok może być jeszcze lepszy" - powiedział premier. Według niego, dzieje się tak dzięki wysokiemu tempu produkcji, które w tym roku wynosi średnio kilkanaście proc., a w kwietniu - 16 proc.

    Dodał, że Polska bije też rekord Europy, jeśli chodzi o niską inflację. "Inflacja na tym poziomie utrzyma się do końca tego roku" - powiedział. Według GUS, wzrost inflacji w kwietniu wyniósł 0,7 proc. w stosunku do kwietnia 2005 r., w porównaniu z marcem 2006 r. - także 0,7 proc.

    "Mamy dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce. Podejmujemy działania, by czas jej trwania przedłużyć" - stwierdził premier. Podstawowe działania w tym zakresie to - jak powiedział - przygotowanie projektów: ustawy o finansach publicznych, ustaw podatkowych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

    Premier powiedział też, że Polska chce rozpocząć w 2009 roku dyskusję na temat wejścia do strefy euro.

    "Dyskusję na temat euro chcemy rozpocząć w 2009 roku i w 2009 roku do tej dyskusji będziemy przygotowani" - stwierdził premier. Podkreślił, że Polsce zależy na spełnieniu kryteriów z Maastricht. Jak powiedział, "deficyt budżetowy za rok 2005 był poniżej 3 PKB i wszystko wskazuje na to, że także w roku 2006 deficyt budżetowy będzie poniżej 3 proc. PKB".

    Według zaktualizowanego programu konwergencji, deficyt w 2007 r. wyniesie 2,2 proc. PKB, ale po wyłączeniu funduszy emerytalnych z sektora publicznego, zgodnie z decyzją unijnego urzędu statystycznego Eurostat, deficyt ten sięgnie 4,1 proc. Przekroczy tym samym wymagany traktatem z Maastricht próg 3 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W ciągu dwóch lat na giełdzie m.in. LOT, PZU i Poczta Polska