W ciągu dwóch tygodni uchwała oceniająca działania NFI

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2005, 13:51

Prezydium sejmowej Komisji Skarbu przygotuje w ciągu dwóch tygodni projekt uchwały oceniającej działaniaNarodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) - zdecydowała w środę sejmowa komisja gospodarki po wysłuchaniu raportu z realizacji programu NFI w latach 1995-2003.

Prezydium sejmowej Komisji Skarbu przygotuje w ciągu dwóch tygodni projekt uchwały oceniającej działaniaNarodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) - zdecydowała w środę sejmowa komisja gospodarki po wysłuchaniu raportu z realizacji programu NFI w latach 1995-2003.

    Wiceminister skarbu, Przemysław Morysiak, który przedstawiał posłom raport powiedział, że w ciągu dziewięciu lat działalności, fundusze odnotowały ponad dwukrotny spadek wartości aktywów.  "Jedynie w 1997 roku osiągnęły one łącznie dodatni wynik netto, który wyniósł zaledwie 199 mln zł. Pozostałe lata sektor NFI zamykał stratami. Łączna wartość tych strat w okresie 1995-2003 wyniosła 3 mld 615,4 mln zł" - mówił Morysiak.

    Po wysłuchaniu raportu posłowie ustalili, że Komisja zwróci się także do marszałka Sejmu z wnioskiem o wyznaczenie terminu debaty plenarnej w sprawie realizacji programu NFI.   

    Czesław Pogoda (SdPl) przyznał, że jednym z powodów strat ponoszonych przez NFI były bardzo wysokie koszty ich funkcjonowania. Dominującą cześć tych kosztów stanowiły wynagrodzenia dla firm zarządzających. "Płace w NFI sięgały rzędu 1 mln dolarów miesięcznie" - powiedział.

    Dodał "uczestniczyłem w zbiorowym oszustwie i wstydzę się tego". Pogoda, wchodził w skład komisji sejmowej, która zajmowała się monitorowaniem działań NFI i przesłuchiwaniem kandydatów do rad nadzorczych tych firm.

    Posłowie zastanawiali się nad możliwościami powołania kolejnej sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy działalności NFI. Uznali jednak, że do końca kadencji Sejmu przypadającej na jesień br., komisja śledcza nie uporałaby się ze sprawą.

    Grzegorz Gruszka (niezrz.) ocenił, że komisja śledcza - nawet gdyby powstała - i tak nie rozwikłałaby sprawy, bo "wszyscy tłumaczyliby się, że wykonywali tylko przepisy ustawy o NFI". Z raportu wynika, że u podstaw nieprawidłowości w NFI leżą przepisy ustawy, które pozwalały na te nieprawidłowości.

    Od 1998 r. wszystkie strategiczne decyzje dotyczące realizacji programu NFI podejmowane są samodzielnie przez fundusze, nie wpisano bowiem do ustawy żadnych mechanizmów, które pozwoliłyby Skarbowi Państwa na wywieranie skutecznego wpływu na działalność funduszy.

    W wyniku realizacji programu budżet państwa uzyskał 1 mld  681 mln 551 tys. 791,13 zł, zaś na realizację programu wydano 454 mln 254 tys. 581,38 zł. "Celem programu NFI nie było jednak osiągnięcie maksymalizacji wpływów budżetowych" - mówił Morysiak.

    Na początku stycznia raport z realizacji programu NFI w latach 1995-2003 przyjął rząd. Raport stwierdzał m.in., że większość założeń programu NFI została w praktyce zweryfikowana negatywnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane