W ciągu najbliższych 5-10 lat ceny nieruchomości będą rosły - ekspert

(Marek Druś)
20-11-2006, 18:16

Jeżeli w Polsce nie nastąpi krach finansowy, to w ciągu najbliższych 5-10 lat ceny nieruchomości nadal będą rosły - uważa dyrektor serwisu nieruchomości OFERTY.NET - Marcin Drogomirecki.

Jeżeli w Polsce nie nastąpi krach finansowy, to w ciągu najbliższych 5-10 lat ceny nieruchomości nadal będą rosły - uważa dyrektor serwisu nieruchomości OFERTY.NET - Marcin Drogomirecki.

Poinformował, że w październiku za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie trzeba było zapłacić średnio ponad 8 tys. zł.

Do czynników wpływających na wzrost cen mieszkań w Polsce, ekspert zaliczył m.in. tanie kredyty. Wyjaśnił, że miesięczna rata kredytu zaciągniętego na 10 lat wynosi średnio od 1 tys. zł do 1,2 tys. zł, czyli dokładnie tyle, ile czynsz za wynajmowane mieszkanie. "To jest pretekst by nie wynajmować, a kupić mieszkanie" - powiedział.

Dodał, że wzrost wynagrodzeń oraz niska podaż mieszkań to kolejne przyczyny wzrostu cen. Przypomniał, że w stolicy oddaje się do użytku 15 tys. nowych mieszkań rocznie, natomiast zapotrzebowanie na nie jest kilkakrotnie większe.

Według eksperta, warszawskie ceny mieszkań we wszystkich dzielnicach są bardzo zróżnicowane - choć jak podkreśla - w Śródmieściu są najwyższe. Już na początku br. cena m kw. w tej dzielnicy przekroczyła 10 tys. zł. W mieszkaniach o większym metrażu, w przedwojennych kamienicach lub nowych, komfortowo wyposażonych apartamentach metr kwadratowy kosztuje nawet 20 tys. zł.

Mimo wysokich cen największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, położone w Śródmieściu lub w dzielnicach w pobliżu centrum. Średnia cena jednego metra kwadratowego kawalerki w stolicy kosztuje ponad 8,5 tys. zł, w Śródmieściu ponad 10,3 tys. zł, na Żoliborzu - ponad 9,7 tys. zł, a na Ochocie ponad 9,6 tys. zł.

Najtańsze kawalerki można kupić w północno-wschodnich dzielnicach Warszawy - w Wawrze, na Targówku, Pradze Płn. i w Białołęce (od 6 tys. 370 zł do 6 tys. 948 zł za m kw.).

Średnia cena m kw. mieszkań 2-pokojowych wynosi obecnie 8 tys. 219 zł. Najdroższe oferty dotyczą Śródmieścia (9 tys. 920 zł), Mokotowa (8 tys. 919 zł) i Żoliborza (8 tys. 769 zł).

W segmencie mieszkań średnich i dużych (od 3 pokoi) ceny są nieznacznie niższe. Za m kw. mieszkania 3-pokojowego sprzedający żądali w październiku 7 tys. 964 zł, a czteropokojowego - 7 tys. 986 zł.

Najdroższą dzielnicą jest Śródmieście, cena m kw. mieszkania 3- pokojowego wyniosła w październiku 10 tys. 804 zł, a 4-pokojowego 11 tys. 106 zł. W dalszej kolejności znalazł się Mokotów z cenami 9 tys. 192 zł za m kw. mieszkania 3-pokojowego i 9 tys. 248 zł m kw. mieszkania 4-pokojowego.

Najtańsze oferty średnich i dużych mieszkań można było znaleźć w Wesołej, w Ursusie, na Pradze Północ oraz w Białołęce (od 5 tys. 701 zł do 6 tys. 193 zł za m kw.).

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W ciągu najbliższych 5-10 lat ceny nieruchomości będą rosły - ekspert