W ciągu ostatniej doby PGNiG zanotowało rekordowe zużycie gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 15:17

Zużycie gazu w ciągu ostatniej doby wzrosło do rekordowego poziomu 61,5 mln m sześc., czyli o ponad 4 proc. w stosunku do poprzedniej doby - poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Zużycie gazu w ciągu ostatniej doby wzrosło do rekordowego poziomu 61,5 mln m sześc., czyli o ponad 4 proc. w stosunku do poprzedniej doby - poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

W komunikacie PGNiG podkreśla, że tak wysokiego zużycia gazu nie notowano dotąd w Polsce. Wynikło ono z ekstremalnych warunków pogodowych, których kulminacja miała miejsce w ostatniej dobie i związanego z tym niespotykanego wzrostu zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych wśród odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Jak poinformowała spółka, we wtorek PGNiG otrzymało pisemne potwierdzenie możliwości odbioru większych ilości gazu na punkcie w Wysokim Litewskim na granicy polsko-białoruskiej (ok. 4 mln m sześć.). Jest to jeden z trzech punktów, w których Polska odbiera gaz z kierunku wschodniego. Pozostałe to Drozdowicze na granicy polsko-ukraińskiej i Kondratki.

Już w poniedziałek, strona rosyjska telefonicznie potwierdziła taką możliwość i w godzinach wieczornych Krajowa Dyspozycja Gazu rozpoczęła zwiększone pobieranie gazu z tego punktu. Dzięki zwiększonej ilości gazu w Wysokim Litewskim, PGNiG będzie mogło częściowo skompensować mniejsze ilości gazu odbierane od kilku dni w punkcie w Drozdowiczach (brakuje tam ok. 6 mln m sześć. gazu w stosunku do zamówionego - PAP).

"PGNiG zwróciło się także z prośbą do Gazexportu o odbiór większych ilości gazu z gazociągu jamalskiego w punkcie w Kondratkach, w taki sposób, aby nie zakłócać dostaw gazu dla odbiorców w Europie Zachodniej" - czytamy w komunikacie.

Ze względu na ograniczenia dostaw gazu do Drozdowicz i rekordowo niskie temperatury, już od niedzieli PGNiG zmniejszył dostawy gazu do 5 wielkich zakładów przemysłowych. "Obecnie oprócz zakładów azotowych i PKN Orlen, na zmniejszone dostawy zgodziły się Elektrociepłownia Wrotków i Elektrociepłownia Nowa Sarzyna" - napisano w komunikacie PGNiG.

Spółka poinformowała również, że ze względu na techniczne trudności z przesłaniem zwiększonych o ok. 50 proc. ilości gazu w rejonie Olsztyna ograniczono częściowo dostawy do odbiorców z branży spożywczej obsługiwanych przez Pomorską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. w Gdańsku: Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, Grupa Animex SA Morliny, Tymbark SA Oddział w Olsztynku, MVV EPS Reszel SA, Gospodarstwo Pomocnicze Łęgajny Sp. z o.o. koło Olsztyna.

"Udało się, mimo znacznego przeciążenia systemu przesyłowego, ustabilizować sytuację w rejonie Węgorzewa, Giżycka i Rynu. Dostawy gazu do odbiorców w tym rejonie przebiegają bez zakłóceń, choć nadal apeluje się do odbiorców o oszczędne gospodarowanie gazem i w miarę możliwości wykorzystywanie alternatywnych paliw" -podał PGNiG.

Spółka zaznaczyła, że w związku z "niezwykle trudną sytuacją pogodową, rekordowe i dotychczas nienotowane zapotrzebowanie na gaz w kraju oraz zakłóceniami dostaw gazu z importu możliwe są dalsze ograniczenia dostaw gazu do odbiorców przemysłowych". Jednak - jak podkreślono - wprowadzane dotychczas przez PGNiG zmniejszenia dostaw gazu mieściły się w ramach umów handlowych.     drag/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane