W ciągu roku zarobki w sektorze usług dla biznesu wzrosły o 6-11 proc.

PAP
opublikowano: 16-02-2022, 12:49

W ciągu roku zarobki w sektorze usług dla biznesu (BSS) wzrosły o 6-11 proc. i nadal będą rosły - wynika z raportu Grafton Recruitment. Rośnie też zatrudnienie - według prognoz firmy w I kw. br. liczba pracowników sektora zwiększy się o prawie 11 proc. w ujęciu rocznym.

Jak podkreślono w szóstej edycji raportu "Business Services 2022", liczba ofert pracy w sektorze BSS wróciła do poziomu sprzed pandemii już na przełomie 2020 i 2021 roku. Ostatni kwartał ub.r. przyniósł wzrost o 62 proc. rdr.

Największy wzrost ofert pracy dotyczył zawodów i ról związanych z łańcuchem dostaw (103 proc.), HR i płac (91,7 proc.) oraz marketingu (82,7 proc.). W obszarze finansów liczba ofert zwiększyła się o 63,7 proc., w obsłudze klienta o 60,3 proc., a w księgowości o 47,1 proc.

"Także ten rok zapowiada się optymistycznie" – wskazała dyrektor ds. rekrutacji Grafton Recruitment Ewa Michalska. Autorzy raportu prognozują, że w I kw. br. zatrudnienie w sektorze zwiększy się o prawie 11 proc. rdr. (z 355 tys. pracowników w I kw. 2021 do ponad 370 tys. pracowników w I kw. br.).

W ciągu ostatniego roku największy wzrost wynagrodzeń w sektorze BSS zanotowano w obszarze HR – o 11,2 proc., w łańcuchu dostaw – o 10,5 proc., oraz w IT – o 10 proc. Na kolejnych miejscach plasuje się bankowość i usługi finansowe (9,3 proc. wzrostu), finanse i księgowość (8,9 proc.), obsługa klienta i sprzedaż (7,7 proc.) oraz marketing (6,2 proc).

Analiza ofert pracy na stanowiska związane z obsługą klienta wymagające znajomości języków obcych pokazała, że najbardziej poszukiwanym językiem obcym, oprócz "obowiązkowego" już angielskiego, jest niemiecki, a w dalszej kolejności: francuski, włoski i hiszpański. Znajomość języków obcych ma wpływ na wysokość zarobków – rosną o 10-30 proc. w zależności od języka i stopnia jego opanowania.

W raporcie zwrócono uwagę, że pandemia zwiększyła popularność pracy zdalnej i hybrydowej w sektorze BSS. To z kolei stworzyło większe możliwości pozyskania kandydatów bez względu na ich miejsce zamieszkania.

Obecnie w Polsce działa ponad 1600 centrów usług wspólnych. Sektor wytwarza ok. 3,5 proc. polskiego PKB. Największe ośrodki BSS to Kraków i Warszawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane