W ciągu tygodnia spotkanie polsko-niemieckich służb weterynaryjnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 19:09

W ciągu tygodnia ma dojść do spotkania lubuskiego lekarza weterynarii z jego odpowiednikiem w Brandenburgii - poinformował w poniedziałek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Tadeusz Woźniak.

W ciągu tygodnia ma dojść do spotkania lubuskiego lekarza weterynarii z jego odpowiednikiem w Brandenburgii - poinformował w poniedziałek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Tadeusz Woźniak.

W Brandenburgii w sobotę ujawniono kolejne w Niemczech przypadki ptasiej grypy. W graniczącym z Brandenburgią województwie lubuskim nie stwierdzono do tej pory przypadków ptasiej grypy i niebezpiecznej dla człowieka odmiany wirusa H5N1.

Woźniak powiedział, że w poniedziałek przed południem odbył z niemieckim inspektorem weterynaryjnym rozmowę, w trakcie której został poinformowany o bieżących działaniach niemieckich służb bezpieczeństwa. Zapowiedział, że niebawem ma dojść do spotkania. Zapewnił też, że w Lubuskiem obecnie nie ma ujawnionych przypadków ptasiej grypy.

Służby weterynaryjne pobrały podczas minionego weekendu wiele próbek odchodów dzikiego ptactwa na terenie Parku Narodowego Ujście Warty (Lubuskie) - obszaru szczególnie zagrożonego pojawieniem się ogniska ptasiej grypy. We wtorek próbki zostaną dostarczone do laboratorium w Puławach.

Park Ujście Warty to jeden z największych obszarów koncentracji migrujących ptaków w Europie. Wiosną przylatują tam z zachodniej Europy, by po krótkiej przerwie i nabraniu sił udać się w dalszą podróż na północ.

"Badanie tych próbek może okazać się kluczowe. W parku jestobecnie ok. 100 tys. gęsi, kaczek oraz innych migrujących ptaków, które mogą być zarażone groźnym wirusem" - powiedział PAP Woźniak. Dodał, że wyniki badań mają być znane w tym tygodniu.

Po potwierdzeniu w sobotę wykrycia przypadków ptasiej grypy wgraniczącym z Polską niemieckim landzie Brandenburgia, w Lubuskiem w stan podwyższonej gotowości postawiono nie tylko służby weterynaryjne, ale i sanitarne.

Na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego rozprowadzanesą specjalne ulotki. Zawierają one zalecenia, jak zachowywać się podczas zagrożenia ptasią grypą. Pojawiają się na wszystkichlubuskich targowiskach, w sklepach i miejscach, w których przebywa dużo ludzi.

Niedaleko miejscowości Schwedt w Brandenburgii, położonej blisko polskiej granicy, znaleziono martwego łabędzia i dziką kaczkę, które - jak wykazały badania - były zarażone groźną dla człowieka odmianą wirusa ptasiej grypy - H5N1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane