W ciągu tygodnia WIG20 wzrósł o ponad 1,5 proc.

22-10-2004, 16:31

Piątkowa sesja była bodaj najnudniejszą w tym tygodniu. Cały ruch, jaki był do wykonania uczyniono na samym początku. Kolejne godziny upływały w sennej atmosferze, marazmu nie udało się przełamać aż do samego końca. Ostatecznie WIG20 tydzień zakończył na poziomie 1801,43 pkt po 0,28-proc. wzroście. Cały zaś tydzień przyniósł 1,57-proc. zwyżkę wskaźnika koniunktury blue chipów.

W większości piątkowa sesja stanowiła lustrzane odbicie wczorajszych notowań. W czwartek po dodatnim otwarciu indeksy zeszły nieco pod kreskę i ustabilizowały się na małym minusie. Przed zamknięciem rynek znów ożył. Dziś było odwrotnie, po ujemnym otwarciu wskaźniki szybko wyszły na plus i pogrążyły się w nudnej konsolidacji. Piątkowa końcówka nie przyniosła zwrotu, jak to miało miejsce w czwartek – zamknięcie w prostej linii stanowiło przedłużenie ruchu z pięciu wcześniejszych godzin.

Dla posiadaczy akcji dobrą wiadomością jest to, że WIG20 pokonał poziom 1800 pkt. Trochę martwi jednak, że nie wywołało to większej euforii. Dobrze chociaż, że nie pojawiła się podaż, która by ponownie zepchnęła indeks pod przebity opór. W porównaniu do czwartku wzrosły obroty, a to może napawać optymizmem. W przyszłym tygodniu możliwa jest kontynuacja pozytywnego trendu, o ile na przeszkodzie nie staną spadki na giełdach Zachodu. O zdecydowanej poprawie koniunktury na GPW będzie można mówić dopiero z chwilą oddalenia indeksu nieco wyżej niż tylko na kilka punktów.

Po mocnej korekcie dziś do odrabiania strat przystąpili akcjonariusze KGHM, które było najmocniejszym składnikiem WIG20. Dobrze też prezentowali się pozostali giganci, popyt rozłożył się mniej więcej równomiernie na kilka największych spółek. Mocne były banki z Pekao i BPH na czele. Po początkowej niemocy w dalszej części sesji na plus wyszedł również PKN Orlen, na akcjach którego notuje się najwyższe na rynku obroty, około 100 mln zł.

Wśród mniejszych spółek zwracają uwagę wysokie obroty na Getinie. To efekt umówionej transakcji między dużymi inwestorami. Towarzyszył temu wzrost notowań, co oznacza, że pozycję zwiększył któryś z inwestorów finansowych. Niedawno o przekroczeniu progu 10 proc. głosów na WZA informował OFE CU i zapowiadał dalsze powiększanie pozycji. Wczorajszą dobrą passę kontynuował ZPUE po podaniu wstępnych wyników po dziewięciu miesiącach. Ostatni dzień handlu papierami upadłego Howella przyniósł spadek wartości akcji do 2 groszy. Kurs spadł o 60 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W ciągu tygodnia WIG20 wzrósł o ponad 1,5 proc.