W cieniu Bliskiego Wschodu

Paweł Kubisiak
18-07-2006, 00:00

Bomby spadają na Bejrut, a rakiety na Hajfę, nic więc dziwnego, że wśród amerykańskich inwestorów nie widać zapału do kupna akcji. Przez większą część sesji indeksy Wall Street utrzymywały się na niewielkim plusie, lecz nawet dobre dane makro i wieści ze spółek nie wykrzesały z rynku nadmiernego optymizmu.

Spadek akcji powstrzymała ropa naftowa, która nieznacznie potaniała. Na giełdzie nowojorskiej cena baryłki z terminem dostawy na sierpień spadła o 1,23 centa do 75,80 dolara. Spore znaczenie dla rynku miała też publikacja dotycząca amerykańskiej produkcji przemysłowej, która w czerwcu wzrosła o 0,8 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,4 proc.

Może to oznaczać, że największa gospodarka świata wcale nie zwalnia, jak twierdzą pesymiści. Jednak dane może zweryfikować już jutro Ben Bernanke, omawiając w Kongresie kwestie polityki monetarnej.

Negatywnym bohaterem sesji były akcje Citigroup. Bank przed sesją ogłosił wyniki za drugi kwartał. Spółka pochwaliła się 4 proc. poprawą zysków, lecz jej akcje straciły ponad 2 proc. Zysk netto największej grupy finansowej świata wzrósł do 5,27 mld dolarów z 5,07 przed rokiem. Rynek spodziewał się lepszych wyników.

W przeciwnym kierunku poszły papiery McDonald’s. Sieć restauracji fast food odnotowała dobre wyniki sprzedaży zarówno w czerwcu, jak i w całym drugim kwartale. Inwestorzy przyjęli to bardzo pozytywnie i akcje lidera zbiorowego żywienia podrożały o 5 proc.

Niewiele mniejszą, bo blisko 4 proc. zwyżkę zanotowały papiery producenta komputerów i popularnych iPodów, Apple Computer. Jeden z analityków pracujących dla Piper Jaffray stwierdził iż oczekuje wyników spółki za trzeci kwartał lepszych od wcześniej prognozowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W cieniu Bliskiego Wschodu