W cieniu decyzji Rezerwy Federalnej

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 20-03-2014, 19:14

Ostatnie sesje upłynęły pod dominującym wpływem wydarzeń wokół Ukrainy i dzisiejsza sesja mogła przełamać ten trend. Na pierwszy plan wysunąć się miała wczorajsza decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku i w istocie tak się stało, gdyż zaskoczeń nie brakowało.

Zacznijmy jednak od kwestii, gdzie żadnych niespodzianek nie było. Otóż zgodnie z oczekiwaniami trzecia odsłona ilościowego luzowania została pomniejszona o 10 mld dolarów a polityka forward guidance zmieniona w ten sposób, że poziom stopy bezrobocia już nie będzie tak istotny jak to było wcześniej. Oczywiście sam koszt pieniądza nie uległ zmianie, ale nowe prognozy członków Komitetu w połączeniu ze słowami nowej prezes Fed wprowadziły nieco zamieszania i były głównym źródłem zaskoczeń. Otóż do wczoraj sądzono, że pierwszą podwyżkę stóp procentowych zobaczymy dopiero latem przyszłego roku. Ponadto sądzono, że podnoszenie kosztu pieniądza będzie względnie powolne. Tym czasem najnowsze wskazania członków mówią o stopie procentowej na poziomie przynajmniej 1% z końcem przyszłego roku. Oznaczało to lekki wzrost względem prognoz z grudnia. Na dodatek podczas konferencji prasowej Janet Yellen w odpowiedzi na jedno z pytań powiedziała, że Fed od momentu zakończenia programu QE3 do czasu pierwszej podwyżki zrobi sobie przerwę sześciu miesięcy. Oznaczało to, że koszt pieniądza może wzrosnąć nie latem, ale już na wiosnę przyszłego roku. Wydźwięk tych komentarzy był jastrzębi i tak też został odebrany przez rynki, gdzie umacniał się dolar a na wartości traciło złoto, obligacje oraz akcje. Było to środowisko, które zapewniło nam niższe otwarcie na GPW.

W poprzednich dniach nasz parkiet był słabszy od otoczenia, więc wydawało się, że teraz dostał kolejny argument do ręki by kontynuować spadki. Tak się jednak nie stało i przy potężnych obrotach (skoncentrowanych na akcjach PKO BP) główny indeks powoli, ale konsekwentnie zaczął zyskiwać. Stało to w kontraście do zachowania parkietów zachodnioeuropejskich, gdzie o kolor zielony było dzisiaj niezmiernie trudno. Warszawa mając argumenty do kolejnego pokazu słabości wyróżniła się więc siłą, która doprowadziła do zwyżek wszystkich indeksów, a w szczególności indeksu mWIG40, który zyskał 0,7%. Taki obraz sesji każe z większą nadzieją patrzeć w przyszłość, nawet mimo nałożenia przez USA dodatkowych sankcji na Rosję. Obostrzenia zostały bowiem rozciągnięte na kolejnych polityków oraz oligarchów, ale jeszcze nie dotyczą konkretnych operacji gospodarczych.    
    

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane