W czwartek debiut Bogdanki

Maciej Zbiejcik
24-06-2009, 12:37

Pytanie, czy akcje najlepszej w Polsce kopalni dadzą zarobić inwestorom i przełamią fatum wiszące na rynkiem pierwotnym. Analitycy są optymistami. Inwestorzy powinni zarobić ...

W czwartek na GPW debiutuje Bogdanka. Akcje spółki w ofercie pierwotnej rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Zlecenia drobnych inwestorów zredukowano o 88,75 proc. Przydzielono im 1,67 mln akcji. W transzy pracowniczej, gdzie objęto 0,33 mln papierów, zapisy zredukowano o 2,99 proc. Gros akcji, bo 9 min, kupili inwestorzy instytucjonalni.

Czy szykuje się jakaś niespodzianka? "Mimo napiętej sytuacji na rynku wierzę w udaną inaugurację giełdowych notowań jednej z najbardziej rentownych kopalni w kraju. Na pierwszej sesji akcje spółki mogą dać zarobić około 10 proc. i cała oferta powinna zakończyć się pełnym sukcesem" - przewiduje Mirosław Saj, analityk DM DnB Nord.

Czy sukces oferty Bogdanki oznaczać będzie przełom na rynku pierwotnym? "Z pewnością pomoże to rynkowi. Stworzy szanse na udane kolejne duże emisje. W tej chwili najbardziej pożądane przez inwestorów wydają się duże oferty skarbu państwa. Chodzi o przygotowywane IPO PGE – największej firmy energetycznej w Polsce. Jednak oceniając perspektywy rynku pierwotnego trzeba cały czas patrzeć na to co dzieje się na giełdzie i przewidywać co może się wydarzyć" - komentuje dla "PB" Mirosław Saj.

Przypomnijmy, że nowi akcjonariusze Bogdanki po zarejestrowaniu emisji będą kontrolować 32,42 proc. w podwyższonym kapitale spółki. Bogdanka pozyskała z oferty 528 min zł brutto. Po odjęciu kosztów emisji kwota w całości trafi do spółki, bo skarb państwa nie sprzedawał akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W czwartek debiut Bogdanki