W czwartek indeksy w USA były spokojniejsze od inwestorów

20-11-2003, 22:03

Początek czwartkowej sesji na Wall Street zwiastował istne trzęsienie ziemi. Inwestorzy ledwo doszli do siebie po zamach terrorystycznych w USA, a już dowiedzieli się o ewakuacji Białego Domu. Wraz z odwołaniem alarmu indeksy rozpoczęły trwający trzy godziny marsz w górę. W końcówce sesji znowu góre wzięła podaż, ale spadki Dow Jones'a i Nasdaq były niewielkie.

Czwartkowe dane makroekonomiczne pozwalają na optymizm. Liczba nowych bezrobotnych spadła (z 370 tys. do 355 tys. w ostatnim tygodniu), a indeks wyprzedzających wskaźników gospodarczych Conference Board wzrósł (o 0,4 proc. w X wobec oczekiwanej zwyżki o 0,2 proc.). Opinie o sile gospodarki USA podważyły nieco późniejsze dane o regionalnej aktywności gospodarczej (Philadelphia Fed Index).

Inwestorzy wykorzystali dobre wyniki Hewlett-Packard do zamykania pozycji na tym papierze. Zysk netto drugiego największego producenta pecetów w III kwartale był o połowę wyższy niż przed rokiem. HP jednocześnie podniósł prognozy sprzedaży na IV kwartał, ale - podobnie jak wcześniej konkurencyjny Dell – nie zauważa silnego ożywienia w wydatkach spółek na technologie.

Silne były akcje Foot Locker. Największa amerykańska sieć sklepów z obuwiem sportowym zakończyła kwartał zyskiem wyższym od większości prognoz. Na dodatek Foot Locker zakończyła spór z Nike i będzie mogła handlować obuwiem tej marki.

Stracił Eastman Kodak, wchodzący w skład indeksu Dow Jones Industrial. Niektórym inwestorom nie podoba się obecna strategia koncentracji na druku cyfrowym kosztem tradycyjnej fotografii. Cel ten ma pochłonąć 3 mld USD. Spółka w tym roku jest z najsłabszą inwestycją spośród 30 papierów z głównego wskaźnika NYSE.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W czwartek indeksy w USA były spokojniejsze od inwestorów