W czwartek lub piątek prezes URE podpisze taryfę dla PGNiG

PAP
07-05-2009, 13:58

Postępowanie w sprawie taryfy na gaz dla PGNiG jest zakończone. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora podpisze taryfę dla spółki w czwartek lub w piątek - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Nowe stawki na gaz mają być ogłoszone na piątkowej konferencji URE.

We wtorek prezes Swora zapowiadał, że nowa taryfa będzie mogła wejść w życie 1 czerwca.

PGNiG przesłało w poniedziałek - na wezwanie URE - kolejną korektę wniosku taryfowego. Jak poinformowała PAP rzeczniczka gazowej spółki Joanna Zakrzewska, korekta zawierała propozycję obniżki ceny paliwa gazowego o 9-10 proc., w zależności od grupy odbiorców.

"Po wstępnym, pobieżnym oglądzie widać, że jest szansa na zakończenie postępowania jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej na początku przyszłego" - mówił Swora po otrzymaniu korekty.

PGNiG korygowało już taryfę na gaz w połowie kwietnia. Zaproponowało obniżkę ceny paliwa w taryfie o ok. 8,5 proc. dla odbiorców indywidualnych i o ok. 9 proc. dla przemysłu. Z uwzględnieniem opłat za przesył i dystrybucję - rachunki za gaz spadłyby średnio o 3,1 proc.

Taryfa, jaką przedstawia do zatwierdzenia prezesowi URE PGNiG, poza ceną gazu zawiera inne składniki - m.in. opłatę przesyłową naliczaną przez Gaz-System oraz opłatę dystrybucyjną, naliczaną przez sześciu krajowych dystrybutorów gazu. Ponadto PGNiG - jako operator systemu magazynowego - włącza do taryfy własną opłatę operatorską z tego tytułu.

PGNiG proponuje, by wyliczona w korekcie wniosku taryfa obowiązywała do końca 2010 roku. Obniżki dotyczą gazu wysokometanowego; dla gazu zaazotowanego proponowane stawki cen paliwa pozostają bez zmian.

Korekty dotyczyły wniosku złożonego do akceptacji URE 13 lutego, w którym PGNiG proponowało obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu o ponad 6 proc. Jednak prezes URE oczekiwał większej obniżki cen, ok. 10-proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / W czwartek lub piątek prezes URE podpisze taryfę dla PGNiG