W czwartek na GPW debiut pierwszej ukraińskiej spółki

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 16-08-2006, 10:17

W czwartek na warszawskiej giełdzie zadebiutują akcje Astarta Holding, holenderskiego holdingu, do którego należy ukraińska grupa cukrownicza Astarta-Kiev.

W czwartek na warszawskiej giełdzie zadebiutują akcje Astarta Holding, holenderskiego holdingu, do którego należy ukraińska grupa cukrownicza Astarta-Kiev.

Będzie to - pośrednio - pierwsza ukraińska spółka notowana na GPW. Prospekt Astarty został zaakceptowany przez holenderski nadzór giełdowy. W ten sposób spółka może wybrać dowolny rynek notowań w krajach UE.

Jak informował prezes firmy Victor Ivanchyk, wybrano tę metodę ze względu na korzystne dla inwestorów prawo holenderskie. Gdyby firma chciała sprzedawać akcje ukraińskiej spółki, musiałaby starać się o dopuszczenie i na Ukrainie, i w Polsce.

Zapisy na 5 mln akcji nowej emisji Astarty trwały od 26 lipca do 3 sierpnia br. Cenę akcji ustalono na 19 zł, czyli w dolnej granicy przedziału cenowego, ktory wynosił 19-27 zł. Dotychczasowi akcjonariusze nie sprzedawali swoich akcji.

Wstępnie oferowano do 6,7 mln akcji nowej emisji i maksymalnie 900 tys. akcji należących do dotychczasowych akcjonariuszy, na wypadek bardzo dużego popytu na akcje Astarty.

Ostatecznie 850,5 tys akcji przydzielono inwestorom indywidualnym, a 4 mln 149,5 tys. akcji - inwestorom instytucjonalnym.Pozostałe akcje należą pośrednio do Viktora Ivanchyka i Valerego Korotkowa, posiadających przed emisją - pośrednio - 100 proc. kapitału zakładowego spółki. Astarta jest siódmą zagraniczną spółką notowaną na GPW.

Środki z emisji Astarta przeznaczyć chce m.in. na dalsze unowocześnianie własnych cukrowni i przejęcia kolejnych cukrowni na Ukrainie oraz zakup nowoczesnych urządzeń i technologii do uprawy buraków cukrowych.

Astarta należy do największych producentów cukru na Ukrainie. W 2005 r. w zakładach spółki wyprodukowano 87,5 tys. ton tego surowca. Głównymi odbiorcami są lokalne i międzynarodowe koncerny produkujące słodycze oraz koncerny handlowe.

Astarta uczestniczy w procesie konsolidacji rynku ukraińskich producentów cukru. Rynek ten jest bardzo rozdrobniony - pięciu największych producentów kontroluje 30 proc. rynku. Wśród nich jest Astarta z 4,6-proc. udziałem w rynku produkcji cukru. Spółka przejęła już pięć cukrowni.

Spółka uprawia także zboża i rośliny oleiste, hoduje bydło mięsne i mleczne, produkuje pasze, a także przetwory owocowo-warzywne.

Astarta istnieje od 1993 r., dotychczas miała dwóch akcjonariuszy. W 2005 roku przychody spółki wynosiły 51,8 mln euro i były wyższe niż w 2004 roku o ponad 60 proc. Zysk netto wzrósł w ubiegłym roku o 83 proc., do 9,7 mln euro.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W czwartek na GPW debiut pierwszej ukraińskiej spółki